Parkovací dům ve Slaném zeje prázdnotou. Město proto zlevňuje parkovné

Parkovací dům ve Slaném je nejmodernější v kraji, potýká se ale s nezájmem řidičů. Už s jeho stavbou někteří místní nesouhlasili, a ve zkušebním provozu se navíc zařízení potýkalo s technickými problémy. Slánská radnice teď řeší, jak řidiče přimět v něm parkovat. Přichází proto i se zlevněným parkovným.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parkovací dům Slaný | Foto: Pavel Pavlas

Parkovací dům se ve Slaném otevřel v lednu. Město stál 89 milionů korun a postavilo ho bez dotace, splácet jej bude sedm let. Část místních s jeho stavbou nesouhlasila, a tak v něm neparkují zkrátka z principu. Například paní Lenka z nedalekých Královic, která svůj vůz odstavila na venkovním parkovišti.

„Nechci ho vůbec využít, i kdybych musela naprosto nutně, zaparkuju kdekoli jinde, ale tam bych prostě nejela. Když půjdu do města a zaparkuju si tady na parkovišti, můžu si sem dát třeba tašky. Kdežto tam si budu muset s autem vyjet, pak zase zajet…“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O parkovacím domě ve Slaném informovala reportérka Alena Rokosová

Dalším řidičům vadí, že dům byl zpočátku poruchový, a tak mu zkrátka nedůvěřují. Uvědomuje si to i místostarosta Jaroslav Hložek zvolený za TOP 09 a SNK Volba pro Slaný.

„Tím, jak nešťastně nastartoval, jaké tam byly technické problémy, tak se v očích lidí znevěrohodnil. Nejzávažnější porucha byla, že parkovací dům odmítl vydat auto, v některých případech to trvalo opravdu hodiny,“ připouští.

Podobné technické závady už se podle místostarosty neobjevují, ale nedůvěra v lidech přetrvává. Aby město rozptýlilo obavy těch, kteří nevědí, jak dům funguje, od rána do večera je u vjezdu do plně automatizovaného domu obsluha.

Ta má lidem poradit, jak zaparkovat, případně, kdyby došlo k nějaké závadě, auto ručně vyskladnit. Když zdejší parkování zkoušela reportérka Českého rozhlasu, bylo v domě 19 aut a 130 míst bylo volných.

„Otevřou se vrata, pak se otevře závora, vy tam pomalu najedete, aby světelná tabule svítila zeleně. Zabrzdíte auto, dáte rychlost, vypnete motor, odejdete, zmáčknete lístek,“ vysvětluje František Korbel. Během dvou minut je auto na místě. Jeho opětovné vydání trvá asi dvě a půl minuty.

Vjezdy do parkovacího domu | Foto: Pavel Pavlas

Město teď přišlo ještě s dalším nápadem, jak nezájem o parkovací dům zlomit - zlevnilo parkovné. Hodinové z dvaceti korun na deset, ale také to měsíční a roční. A vymyslelo ještě specialitu.

„Pro studenty slánských středních škol nabízíme měsíční parkovné za 200 korun. Myslíme si, že mladí mají k technice trošku jiný vztah než starší generace, tak doufáme, že přes mladé dokážeme, že parkovací dům má své opodstatnění,“ říká místostarosta Hložek.

Slánským ale vadí i to, že zařízení nevydává auta tak rychle, jak dodavatelská firma původně slibovala. Ta počítala s vyskladňovací dobou do minuty. Průměrně jsou to ale minuty tři.

Za chyby v projektu se město bude snažit vyjednat co nejlepší kompenzace. Podle Jaroslava Hložka je ale hlavní, aby dům fungoval a řidiči ho začali využívat.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme