Počasí opět komplikuje dopravu. Kromě sněhu trápí řidiče i namrzlé silnice

Česko zasypal nový sníh. Nejvíce v jižních Čechách, na Vysočině, v Praze a středních Čechách. Místy ho napadlo až 30 centimetrů. Problémy hlásí železniční i silniční doprava. V Praze uzavřel vzpříčený kamion na několik hodin část Pražského okruhu. V Moravskoslezském kraji se ke sněhu přidává i ledovka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněhová kalamita (ilustrační foto)

Sněhová kalamita (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Kamion havaroval na Pražském okruhu ve směru z plzeňské před pátou hodinou ranní. U sjezdu na Barrandov blokoval dva jízdní pruhy. Kolony hlavně kamionů sahaly až na sedmý kilometr.

Středočeský kraj hlásí už desítky nehod. Ráno měli řidiči problémy na rychlostní silnici číslo šest na Kladensku, kterou částečně blokoval havarovaný kamion. Dopravní kolaps kvůli kolonám pak zažívala celé ráno dálnice D5 před Prahou.

Hlavní tahy jsou už většinou ošetřené, s problémy ale musí řidiči stále počítat na silnicích nižších tříd. Velké komplikace mají kamiony, zejména v kopcích, například u Černošic.

Více práce mají i hasiči. Například v Dobřichovicích na základní škole a v Kutné Hoře na mateřince museli odstraňovat sníh, případně sněhový převis ze střechy. Prodloužení dojezdových časů kvůli nesjízdným silnicím hlásí i středočeská záchranka. Policisté, lékaři i hasiči proto nabádají k opatrnosti.

Při jízdě na sněhu či ledu je podle instruktora nejdůležitější předvídat

Číst článek

Až 30 centimetrů během noci napadlo na jihu Čech, v tuto chvíli jsou všechny silnice v kraji průjezdné. Poslední neprůjezdný úsek v obci Koroseky silničáři uvolnili v ranních hodinách. Hasiči v noci vyprošťovali tři zapadlé sypače u Českých Budějovic a strom u obce Křemže.

Záchranáři jezdili ve večerních hodinách především k úrazům chodců. Nejhorší situace byla v Českých Budějovicích, které byly mezi 16. s 22. hodinou neprůjezdné a dojezdové doby sanitek byly delší než obvykle. Dnes už má sněžit jen nepatrně.

Silnice na Vysočině jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností, místy napadlo až 15 centimetrů nového sněhu. Nejvíce nebezpečná je situace na Havlíčkobrodsku. Dva kamiony havarovaly například u obce Jitkov mezi Českou Bělou a Ždírcem. V terénu bylo ráno 107 sypačů.

V Rakousku zápasí s přívaly sněhu. Vídeň se vzpamatovává z kalamity

Číst článek

V téměř celém Moravskoslezském kraji se zase tvoří ledovka. Výstraha platí až do 18 hodin. Kdo nemusí, neměl by podle meteorologů vycházet, zledovatělé jsou totiž i chodníky.

Silnice v kraji jsou sjízdné, i když některé úseky jsou namrzlé a opravdu hodně nebezpečné. Silničáři jsou s technikou v terénu už od noci. Pozor by si řidiči měli dát hlavně v místech, kde leží uježděná vrstva sněhu, která může namrzat.

Opatrní by měli být i na cestách, které jsou ošetřovány chemicky, ale jsou na nich zbytky sněhové kaše. V takových úsecích to také může hodně klouzat.

Michal Malý, Pavel Pavlas, Tereza Jelínková, mta, Mária Pfeiferová, Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme