Problémy s bezdomovci v pražské MHD bude řešit zvláštní tým

Pražský magistrát zřídil zvláštní tým, který by měl řešit, jak dostat lidi bez domova z tramvají, metra a autobusů. Jak přesně to bude fungovat a kolik peněz to bude stát, se zatím podrobně neví. Primátor Tomáš Hudeček považuje věc za dlouhodobý a odkládaný problém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovci v autobusu | Foto: Mirko Kašpar

„Když člověk není převléknutý, smrdí a lidem to vadí, tak ať mě vyhodí. Já se tomu nebráním. Ale máme šanci se vykoupat v Naději,“ souhlasí s plány magistrátu Jiří Vytlačil, který žije na ulici zhruba půl roku.

Služeb nízkoprahového centra U Bulhara, které provozuje občanské sdružení Naděje, využívá pravidelně. „Každý druhý den,“ potvrzuje Vytlačil.

Denně sem přijde okolo tří stovek lidí bez domova, vykoupat se z kapacitních důvodů může jen asi padesát z nich.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s bezdomovci v pražské MHD natáčela redaktorka Eva Rajlichová

„Vzhledem k počtu klientů nabízíme sprchu každému klientovi zdarma pouze jednou týdně. Každou další si musí zaplatit. Sprcha stojí pět korun,“ vysvětluje ředitel pražské Naděje Jan Kadlec.

„Nízkoprahová denní centra by měla vznikat na dalších místech, kde se setkává více lidí bez domova. Třeba kolem Smíchova nebo Koh-i-nooru. Měly by mít nižší kapacitu. Lidé by tam mohli chodit a sprchovat se,“ je přesvědčen Kadlec.

Možnost umýt se nabízí bezdomovcům také další pražská centra, mnozí z nich ale řeší v letních měsících svou hygienickou situaci jednoduše třeba koupelí ve Vltavě.

„Tamhle vzadu jak je to mělké, tak si dám desku a vykoupu se. Koupu se tam asi do začátku října, pak už je voda studená,“ vysvětluje Václav, který přebývá nedaleko štvanického ostrova.

Praha líčí na bezdomovce. Magistrát je začne vykazovat z hromadné dopravy

Číst článek

Cestujícím v městské hromadné dopravě zapáchající spolucestující vadí, i když přiznávají, že zdaleka nejde jen o bezdomovce.

„Myslím, že i takový normální hezký muž taky ne vždy hezky voní,“ říká jedna z cestujících. „Někdy jsou i nohy cítit,“ přidává zkušenost další cestující a třetí dodává: „Lidé smrdí potem pořád.“

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme