Soud osvobodil exstarostu Králova Dvora. Při stavbě sportovní haly se žádný zločin nestal

Berounský okresní soud osvobodil bývalého starostu Králova Dvora Karla Mencla i majitele zaniklé stavební společnosti Formatech Josefa Launa v kauze sportovní haly. Tu starosta podle obžaloby stavěl ‚jako diktátor‘ a majitel stavební společnosti pak záměrně vystavoval falešné faktury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Králova Dvora Karel Mencl | Foto: Lucie Zemanová

Soud dal prakticky ve všech bodech za pravdu obhajobě. Především řekl, že kdyby se majiteli stavební firmy nestalo to, co se mu stalo - tedy, že jeho firmu úředníci nedopatřením poslali do konkurzu, halu by normálně dostavěl.

Soudce také připomněl, že Králův Dvůr už s Launem jeden ze svých soudních sporů prohrál, musel mu vyplatit přes milion korun, a také to, že Laun žaluje u obchodního soudu Českou republiku právě kvůli kauze z exekucí.

Zdůraznil také, že Laun se nechoval jako zločinec, ale naopak poměrně solidně, když hned v začátku problémů s neoprávněnou exekucí uvalenou na svou firmu složil u notáře prostředky, aby se posléze mohl vypořádat s městem při ukončení stavby, kterou tedy nemohl se svojí firmou v exekuci dokončit.

Soud připomněl, že z výslechů znalců a svědků vyplynulo, že Laun opravdu některé faktury městu dával chybně, když u nich neudával, že jsou zálohové. Podle tribunálu berounského okresního soudu ale nešlo o zločin. Okna, která si Laun objednal, už neodebral, a peníze nejen za ně, ale i za další věci, které město na zálohách zaplatilo a už kvůli oné exekuci nedostalo, vrátili podle rozpisu, který připravil soudní znalec.

Okresní soud v Berouně odročil kauzu bývalého starosty Králova Dvora (4) | Foto: Petr Kološ

Obžalovaní od počátku říkají, že jde o politický boj. Soudci vyslechli celé tehdejší zastupitelstvo, kdy ti, kteří podali trestní oznámení na bývalého starostu Mencla, svědčili proti němu - tedy ve smyslu, že se choval jako diktátor a svévolně měnil obsahy smluv a o ničem zastupitele neinformoval. Druhá polovina zastupitelů pod přísahou u soudu potvrdila to, co říkal starosta, že je řádně informoval a nic nepřipravoval za jejich zády.

Majitel stavební společnosti Laun je v zahraničí a u soudu nebyl a bývalý starosta byl po vynesení rozsudku rád, že ho soud ze všech obvinění očistil. Ještě se ale nemůže radovat definitivně, protože jak státní zástupce, tak právníci města Králův Dvůr si podali dovolání ke krajskému soudu v Praze. Soud tedy nekončí.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme