Uhelná Příbram na Vysočině kandiduje s genderovou vyrovnaností

V kraji Vysočina vybírají voliči nové senátory na Jihlavsku a na severozápadě Havlíčkobrodska. Uhelná Příbram na Chotěbořsku je výjimečná dvěma kandidátkami – mužů a žen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysočina

Obě skupiny chtějí podporovat místní spolky – muži hasiče a Sokol, ženy Červený kříž a další organizace. Neexistuje mezi nimi averze, již mnoho let postupují podle určité dohody. Neplatí, že muži volí jen muže a ženy jen ženy.

Od 90. let vede obec starostka, která má ambice i nyní. Když dají lidé více hlasů nějakému muži, počítá se se změnou.

Pro sociologa zabývajícího se genderovou problematikou je Uhelná Příbram obcí zaslíbenou – na Vysočině je poměr kandidujících mužů a žen 3:1 a v Uhelné Příbrami 1:1.

Úředníci krajského úřadu Vysočina musí řešit spory s občany, kteří jsou zapsaní na stálých seznamech voličů na zastupitelských úřadech v zahraničí. Při minulých parlamentních volbách tam odvolily desítky lidí z Vysočiny. Pro komunální volby to neplatí, zákon jim v zahraničí volit neumožňuje.

Jiří Chum, Milan Kopecký, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme