V Dobroníně vyzvedávají ostatky oběti z roku 1945

Archeologové našli v dobronínské lokalitě U Viaduktu zatím ostatky jednoho člověka. S největší pravděpodobností jde o oběť poválečných událostí z května roku 1945. První části těla našli experti už včera, dnes odhalili další.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatel Michal Laška v lokalitě U Viaduktu v Dobroníně | Zdroj: ČTK

„Je tam lebka, dlouhé kosti, boty, v jedné z nich je patní kost. Jsou tady také zbytky čepice a tmavé části oblečení, jde zřejmě o kusy košile, kalhot a kabátu. Oblečení rozhodně odpovídá době kolem roku 1945,“ hlásila z místa nálezu zpravodajka Hana Mikulincová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo na místě vše sleduje redaktorka Hana Mikulincová

Kriminalisté zatím nedokážou odhadnout, jestli se bude v hledání další oběti pokračovat i zítra, či vše skončí už dne odpoledne.

Jisté je, že nálezy půjdou k podrobnějšímu prozkoumání do brněnského antropologického ústavu. Genetickou analýzu by pak měl provést kriminalistický ústav v Praze.

Podle jihlavského redaktora Mladé Fronty Dnes Miroslava Mareše, který se na objevení lokality podílel, se tak potvrzují německy psaná svědectví, která mluví o poválečném násilí v Dobroníně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s novinářem Miroslavem Marešem, který má odhalení dobronínské lokality značný podíl.

„Tohle místo mi osobně ukázal Manfred Fuchs, vnuk člověka, který by měl v této lokalitě ležet. S tolerancí pěti metrů to bylo přesně určeno,“ řekl Mareš.

Už loni v srpnu se našly kosterní pozůstatky Němců, údajně zavražděných Čechy na konci války, v lokalitě Budínka. Podle antropologů byla v masovém hrobu zakopána těla nejméně 13 lidí. K analýze těchto ostatků se kriminalisté zatím nevyjádřili.

Igor Maňour, Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme