V Nové Říši důstojně pohřbili ostatky někdejších obyvatel kláštera

V Nové Říši na Jihlavsku dnes důstojně uložili ostatky někdejších obyvatel kláštera. Po dvouletém výzkumu se kosterní pozůstatky stovek jedinců vrátily zpět do opravené kaple sv. Anny. Založena byla v době, kdy vymíraly premonstrátky a osazenstvo tvořili muži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uložení ostatků bývalých obyvatel kláštera v Nové Říši | Foto: Hana Mikulincová

„V hrobce byly nalezeny převážně mužské barokní ostatky, to znamená druhá polovina 17. a hlavně 18. století. Nejmladší pohřeb máme z roku 1853, to je známý opat Ferdinand Seka,“ říká archeolog David Zimola.

„Jsem velmi rád, protože už byl nejvyšší čas. V hrobce bylo velice vlhko a už to nebylo důstojné pohřebiště. Díky archeologům teď budou naši bratři odpočívat důstojně. Máme i odborný průzkum hrobky, který nám ukazuje pohledy do minulosti a tím jsme s bratry ještě víc spojeni,“ domnívá se opat Rudolf Kosík.

Vzácné nálezy vyzvednuté z hrobek, budou po konzervaci vystaveny v areálu kláštera. Jde například o skleněné destičky s vyrytými nápisy, kříže nebo prsteny.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme