Ve Slaném mají tibetskou vlajku posvěcenou samotným dalajlámou

Na některých radnicích ve středočeských městech dnes zavlají tibetské vlajky, na protest proti násilné čínské okupaci této země, která trvá od roku 1959. Tibetskou vlajku vyvěšují například ve Slaném na Kladensku od roku 1999. Je ale unikátní, posvěcená samotným Dalajlámou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka pro Tibet | Foto: Jihomoravský kraj

Symbolická akce Vlajka pro Tibet připomíná povstání tibetského lidu proti okupantům 10. března 1959. Radnic, které se k akci od roku 1996 připojují, je stále víc. Letos opět visí vlajka třeba v Mladé Boleslavi, Kolíně, Berouně nebo právě Slaném. Takovou vlajku jako tady ale nikde jinde nemají. Slánskému starostovi Ivo Rubíkovi z ODS ji daroval exprezident Václav Havel.

„Je to jedna ze čtyř vlajek, které byly vysvěceny tibetským dalajlámou,“ říká Rubík.

Největší středočeské město letos tibetskou vlajku nevyvěsilo. Do roku 2010 se k této symbolické akci sice připojovalo, pak ale přestalo. Proč vlajku letos nevyvěsí, vysvětluje náměstek primátora Miroslav Bernášek z ODS.

„Nevisela ani loňský rok, kdy při projednávání a určité diskusi většina radních vyvěšení neodsouhlasila. Pan primátor, který byl vždy předkladatelem materiálu, to asi i z toho důvodu v letošním roce nepředložil.“

Tibetská vlajka nebude letos viset ani na krajském úřadě, stejně jako posledních sedm let.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme