Začíná advent. Tradice a zvyky ožívají v celém Česku

Dnes začíná advent. Označení pochází z latinského slova adventus, které znamená příchod – v tomto případě tedy příchod Ježíše Krista. O první adventní neděli začíná liturgický rok a příprava na Vánoce. Advent trvá čtyři týdny a končí západem slunce na Štědrý večer.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adventní věnec

Adventní věnec | Foto: Filip Novotný

Čtyřtýdenní období adventu je podle historika Jaroslava Šebka spojeno se symbolikou Kristova kříže, který se rozpíná do čtyř stran. Původně však trvalo osm týdnů a bylo obdobím přípravy na příchod Krista, kdy se dodržoval půst a přiváděl tak lidi k vnitřnímu životu.

První zmínky o utvoření adventní liturgie pocházejí z konce 4. století z oblasti Španělska. Zhruba od 12. – 13. století se rozšiřuje slavení adventu do celé Evropy, tedy i do českých zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl historik Jaroslav Šebek. Vysvětloval, co znamená advent a proč se slaví

„Nejvíce si ho lidé připomínali v momentech, které byly obtížnější. Připomínali si ho především jako určitou naději na změnu k lepšímu,“ vysvětluje průběh adventních tradic v českých zemích Jaroslav Šebek.

Vánoční stromy a betlémy se rozsvítí o první adventní neděli například na Jablonecku. Vyrobit vlastní vánoční ozdoby si mohou návštěvníci v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie, začínají tam letošní adventní akce.

Zdobení vánočního stromu začne v jablonecké galerii Belveder v 15 hodin. Každý, kdo přijde a vyrobí svou vlastní ozdobu, ji pak může pověsit na společný strom. Vánoční poštovní schránku pro poštu Ježíškovi pak najdete po 17. hodině na jabloneckém Mírovém náměstí před radnicí.

Velký vánoční strom se v Jablonci rozzáří v 17 hodin a následovat bude i ohňová show.

Kdo má rád komornější atmosféru - může se vypravit do Smržovky. V o půl páté se tam rozsvítí deskový betlém s Ježíškem i živými ovečkami.

Rozsvícení vánočního stromu v Liberci před radnicí provázejí rozporuplné pocity. Tamní strom byl totiž uříznut na jednom z libereckých sídlišť, kde je i tak nedostatek zeleně.

Na šumavské Kvildě se vánoční strom, který je nejvyšším rostlým, stoletým vánočním stromem, v letošním adventu rozsvítí modře.

Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze byl slavnostně rozsvícen již v sobotu večer.

O první adventní neděli se začne rozsvěcet i netradiční adventní kalendář v Heřmanově Městci ve východních Čechách. Každý den se rozsvítí několik dalších oken, aby se ve dni posledním rozzářilo okno na faře, a lidé by se mohli při podvečerní procházce pokochat osvětleným městem.

V Olomouci vyrobili studenti ve spolupráci s místní charitou adventní věnce. Výtěžek z jejich prodeje půjde na financování rekonstrukce mongolského sirotčince.

Ve Valašském Meziříčí začíná o první adventní neděli v10 hodin výstava historických i současných betlémů. Tamní muzeum v zámku Kinských představí kromě papírových nebo vyřezávaných, i několik unikátů.

Podle kurátorky výstavy Ivany Martiškové je většina betlémů zapůjčená ze soukromých sbírek. Nejvíce papírových půjčil pan Svoboda z Jihlavy. K vidění je také takzvaný plněný betlém paní Langrové ze Santova. Vyráběla jej celý sama z vlny vlastních oveček a barvený je bylinkami. Návštěvníci mohou obdivovat i paličkované betlémy meziříčské výtvarnice Boženky Hambálkové. Zajímavostí je i takzvaný ptačí betlém, který zapůjčil svěratel František Čagánek z Nového Hrozenkova.

Mezi oslavy blížících se Vánoc patří i tradiční adventní koncerty, které pořádají nejen kostely, ale třeba také pražské Národní divadlo.

Lenka Šumová, Martin Mašek, Pavel Verner, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme