Příbram po překvapivé výhře nad Jabloncem drží naději na udržení, Slovácko nakročilo k pohárům

Fotbalisté Příbrami ve 32. kole první ligy doma porazili rozjetý Jablonec 1:0. O překvapivé výhře Středočechů rozhodl v 77. minutě obránce Jiří Mezera. Tým od Litavky doma zvítězil poprvé od prosince a na první nesestupovou příčku ztrácí z 16. místa už jen dva body, byť patnácté Teplice mají utkání k dobru. Jablonec prohrál po 11 kolech a zkomplikoval si boj o druhou pozici.

Příbram (Aktualizováno: 21:46 15. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva Jiří Mezera z Příbrami a Dominik Pleštil z Jablonce.

Zleva Jiří Mezera z Příbrami a Dominik Pleštil z Jablonce. | Foto: Miroslav Chaloupka | Zdroj: ČTK

Jablonec přijel k Litavce v roli vysokého favorita, ale před přestávkou to potvrzoval spíše jen větším množstvím nebezpečných možností než samotnou hrou. Už ve čtvrté minutě zahrozil pronikající Považanec, který nastřelil z pravé strany tyč.

Liberec přišel o vítězství v nastaveném čase a ztratil v boji o poháry, bod je málo i pro Brno

Ve 27. minutě prodloužil hlavou míč dobře strážený Doležal na Kratochvíla, jenže ten místo odvážného samostatného úniku akci zpomalil a tísněn stopery Šimana nepřekonal. Domácí gólman byl úspěšnější i v přímém souboji s Doležalem ve 39. minutě. Příbramští ještě před poločasem přišli o stopera Oliviera Kingueho, kterého nahradil Cmiljanovič.

První náznak šance měla Příbram až po pauze, kdy hrubku obrany stačil napravit včasným vyběhnutím pod nohy Lubegy brankář Hanuš. Obraz hry se příliš neměnil. Domácí sice drželi krok ve středu pole, ale jejich akce vesměs končily daleko od Hanuše a blíže k rozhodnutí měli zprvu hosté.

Jenže Krobovu dorážku v 71. minutě vykopl Cmiljanovič z opuštěné branky. Za šest minut ale přišel přímý kop, při kterém Pilík přesně našel Cmiljanoviče. Jeho lehkou teč hlavičkou chybující Hanuš neudržel a nabíhající zadák Mezera doklepl míč do sítě. Skóroval poprvé v ligové kariéře.

Vyrovnání mohlo přijít vzápětí po rozehrání, ale střídajícího Pilaře skvělým zákrokem z metru vychytal Šiman. Hosté v závěru bojovali alespoň o remízu, ale Příbram si už nenechala výhru sebrat. Bodovala potřetí z posledních čtyř kol a minimálně pro tento týden odvrátila hrozbu sestupu.

Slovácko nakročilo k pohárům

Fotbalisté Slovácka remizovali s Bohemians 1905 1:1. Domácí poslal do vedení v 10. minutě Marek Havlík, ale v 25. minutě srovnal Vladislav Ljovin.

Slovácko si v neúplné tabulce upevnilo čtvrté místo a má téměř jistou účast v evropských pohárech. Pražané neprohráli už 12 kol a protáhli svou rekordní sérii v samostatné ligové historii.

Slovácko by o poháry mohla v posledních dvou kolech připravit už jen zcela nepravděpodobná shoda dalších výsledků. Tým z Uherského Hradiště dosud hrál na evropské scéně jen již neexistující letní Pohár Intertoto, v němž se naposledy představil v roce 2003.

32. kolo první fotbalové ligy:

1. FK Příbram - FK Jablonec 1:0 (0:0)
Branka: 77. Mezera. Rozhodčí: Marek - Paták, Hock - Berka (video). ŽK: Mezera, Pilík, Antwi - Kratochvíl, Zelený, Pleštil, Rada (trenér). Diváci: 162 (omezený počet).

Baník Ostrava - Fastav Zlín 4:2 (2:0)
Branky: 33. a 82. Zajíc, 2. Tetour, 72. D. Buchta - 52. Martínez, 54. Hlinka. Rozhodčí: Dubravský - Vodrážka, Poživil - Orel (video). ŽK: Pokorný, Kaloč, Tetour, De Azevedo - Poznar, P. Buchta, Hlinka. Diváci: 1044 (omezený počet).

SFC Opava - Sigma Olomouc 1:2 (0:1)
Branky: 71. Holík - 29. Zifčák, 83. Chytil. Rozhodčí: Klíma - Caletka, Antoníček - Dorušák (video). ŽK: Helešic - Radek Látal, Assoubre, Fiala. ČK: 36. Hrabina (Opava). Diváci: 383 (omezený počet).

1. FC Slovácko - Bohemians Praha 1905 1:1 (1:1)
Branky: 10. Havlík - 25. Ljovin. Rozhodčí: Proske - Kotík, Dresler - Adam (video). ŽK: Sadílek - Bačkovský. Diváci: 760 (omezený počet).