Někteří slávisté se od klubu odvracejí kvůli Řebíčkovi. Bicanovi už nevadí

Fanoušci fotbalové Slavie si po čase užijí pěkné chvíle. Jejich klub se chystá o víkendu oficiálně oslavit loňské výročí 120 let od založení a jako první sportovní organizace se v neděli ocitne na prknech Národního divadla. Dorazí spousta hostů z blízka i daleka, se Slavií spojených těsně i volně, jako třeba trenér AS Řím Zdeněk Zeman.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolumajitel Slavie Aleš Řebíček předává dres navrátilcovi Adamu Hlouškovi

Spolumajitel Slavie Aleš Řebíček předává dres navrátilcovi Adamu Hlouškovi | Zdroj: ČTK

Program galavečera se ovšem bude hodně obracet k úspěchům z první poloviny minulého století. V současnosti slávisté příliš důvodů k radosti nemají a netýká se to jenom sportovní stránky věci, ale i majitele klubu.

„Na otázku, komu fandím, odpovídám bez zaváhání, že Slavii. Ale zpráva o tom, že majitelem Slavie se stává pan Řebíček, mě nepotěšila. To, co je o něm známé, úplně neodpovídá tomu ideálům, kvůli kterým mi z té dvojice pražských klubů byla Slavia vždycky bližší,“ naznačuje fanoušek Štěpán, že fotbalovému klubu se fandí i kvůli tomu, jaké hodnoty představuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalová Slavia oslaví 120 let klubu, současnost ale moc růžová není

A nelíbí se mu ty, které ztělesňují podnikatel a bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček a jeho bratr Adam, kteří teď Slavii ovládají, ale hovořit o ní odmítli.

„Pro mě byl vždycky ideál Slávisty člověk, který je kultivovaný svým vystupováním. A vystupování pana Řebíčka mi s tímto úplně neladí,“ má dlouholetý příznivec červeno-bílých na mysli majitele klubu Aleše Řebíčka známého svérázným žoviálním vystupováním, ale především problematickou minulostí.

Coby ministr čelil důvodnému podezření ze střetu zájmů a netransparentního přidělování zakázek, vyšetřovala ho i policie, ale pak případ odložila. Už dříve policie věděla o Řebíčkových kontaktech s lidmi ze světa organizovaného zločinu a díky členství v pravoslavném řádu svatého Konstantina a Heleny má cestu umetenou také k ruskému podsvětí.

Výrazné historické momenty klubu
1892 založení Akademického cyklistického odboru Slavia
1895 založení Sportovního klubu Slavia a odsouhlasení klubových barev
25. března 1896 první zápas (na Císařské louce)
1937 příchod legendárního Josefa Bicana z Admiry Vídeň
1938 zisk prestižního Středoevropského poháru
1953 stěhování z Letné do Edenu, změna jména na Dynamo
1963 sestup klubu z nejvyšší soutěže
1991 příchod a investice amerického podnikatele Borise Korbela
1996 zisk ligového titulu a semifinálová účast v Poháru UEFA
1998 čtvrtfinále Poháru vítězů pohárů
2007 kvalifikace do Ligy mistrů
2008 návrat ze stadionu na Strahově do Edenu
18. května 2009 obhajoba titulu po 66 letech

To všechno jeho i Slavii diskvalifikovalo třeba v očích syna legendárního Josefa Bicana. Ivan Bican dokonce poručil sundat ze stadionu v Edenu velkou podobiznu slavného střelce. V poslední době ale otočil a Aleše Řebíčka hájí.

„Do Slavie dal asi tři sta milionů. Pro mě by nebyl problém dát jí milion, ale neudělám to. Byl bych strašně nefér, kdybych se měl snížit a přidat se k tomu davovému bičování a urážení lidí, aniž bych přednesl jeden pádný důkaz. Když nebudou chodit na Slavii, nebudou bojkotovat Řebíčka – jak říkala moje maminka, když se otvíral stadion, až my všichni tu nebudeme, Slavia pořád bude,“ připomíná Ivan Bican, co už vlastně zaznělo.

Fandit by se mělo z podstaty a skutečný příznivec má Slavii podporovat pro klubové hodnoty a jakousi esenci. Fanoušek Štěpán v tom ale vidí jeden háček.

„Já to tak beru, esenci mám rád, ale zase si myslím, že je třeba přemýšlet o tom, kdo s tou esencí hýbá – a aby časem úplně nevyvanula.“

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme