Králem MS ve Schladmingu je paradoxně odpůrce nového typu lyží Ted Ligety

Nejzářivější hvězdou světového šampionátu alpských lyžařů ve Schladmingu je usměvavý americký blondýn Ted Ligety. Jako jediný má v rakouské Mekce lyžování už dvě zlaté medaile - ze superobřího slalomu a po včerejšku také ze superkombinace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký lyžař Ted Ligety slaví druhé vítězství na mistrovství světa ve Schladmingu | Zdroj: Reuters

Nejprve salva nadšení a vzápětí tisíce povzdychů zklamání. Rakouskému publiku právě vypadl při noční slalomové části favorit na vítězství v superkombinaci Benjamin Raich a domácí lyžařská velmoc je pět závodů před koncem šampionátu stále bez zlaté medaile.

Zato Ted Ligety už má dvě a zažívá v 28 letech nejúspěšnější mistrovství své kariéry. A to i přesto, že právě on byl před touto sezonou vůdčím hlasem protestů proti změně pravidel, které přinutily závodníky obout nový typ lyží, na kterých se musí od této zimy povinně jezdit.

„Ale já jsem neprotestoval kvůli tomu, že bych se bál, že pro mě budou nové lyže nevýhodné. Mně se nelíbilo, jakým způsobem se ta změna prosazovala. A nesouhlasím s tím, že díky tomu bude lyžování bezpečnější. Naopak tím zkazíme další lyžařské generace. A je trochu paradoxní, že díky mému stylu lyžování mi tahle změna oproti ostatním pomohla,“ vysvětloval po nočním slalomu Ligety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Králem MS ve Schladmingu je odpůrce nového typu lyží Američan Ligety

Už dvojnásobný letošní mistr světa potom sebral svou medaili a s dobrým pocitem nejlepšího lyžaře šampionátu odkráčel odpočívat před útokem na zlatý hattrick. V pátek totiž přijde na řadu disciplína, ve které se cítí nejsilnější, tedy obří slalom.

Na ten bude sbírat síly také Ondřej Bank, coby jedenáctý v superkombinaci zatím ve Štýrsku nejúspěšnější z českých lyžařů.

„Jsem strašně unavený po tom šíleném sjezdu. Zase mám dva dny, abych našel nějaké lyže na obřák, tak jsem zvědavý, jak to zvládneme. Jsem rád, že jsem si mohl po dlouhé době zazávodit, že jsem neudělal ostudu,“ těší českého lyžaře.

„Jsou tam rezervy, o kterých víme, ale jsem rád, že jsem neztratil na špičku tak moc. Rezervy jsou jasné, máme čas na nich pracovat do Soči. A myslím, že tam bych chtěl rozhodně útočit na medaili v kombinaci.“ To vyžaduje, aby Bank, kterému stále ještě srůstá zlomená čelist a spravuje se vykloubené rameno, zůstal alespoň rok v kuse zdravý.

Jan Kaliba, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme