Věčně druhý Northug těžko vylepší na Tour de Ski své umístění
Věčně druhý, tak bychom mohli mezi běžci na lyžích při Tour de Ski říkat norskému šampiónovi Petteru Northugovi. Devítinásobný mistr světa a dvojnásobný olympijský vítěz tenhle seriál nikdy nevyhrál, i když má s přehledem nejvíce vítězství v jednotlivých etapách.
Celkově ale nikdy nedojel na vrchol sjezdovky Alpe Cermis do cíle Tour de Ski jako první, jen třikrát druhý. A vypadá to, že stejně to s ním dopadne i zítra, přestože dnes v extrémně těžkých deštivých podmínkách vyhrál šestou etapu na deset kilometrů klasicky.
Na deštěm zkrápěné tribuně stadionu v Teseru se sešly desítky norských fanoušků, kteří s nadšením sledovali, jak do cíle dojíždí v úžasném čas jeden jejich reprezentant za druhým. Na prvních čtyřech místech se v půlminutovém rozestupu seřadili Northug, Sundby, Jespersen a Roethe.
Vyčerpaný Northug si v mokrém sněhu na několik minut ustlal a lyže mu museli sundávat. Na celkově vedoucího Sundbyho teď ztrácí na druhé pozici 49 sekund. I proto, že se mu v páté etapě snažil pomáhat a účinně brzdit skupinku, která ho stíhala. Teď má poslední závod na to, aby ho dostihl on sám, ale moc pravděpodobné to není.
„Nemyslím si, že zítra při stoupání sjezdovkou Alpe Cermis bych mohl někomu pomáhat, tam budu zkoušet pomoci sám sobě, protože při tomhle vražedném finále Tour vždycky nejvíc trpím,“ říká Northug.
„Cítím se závod od závodu líp, ale je jasné, že zase hodně ztratím oproti těm, kteří jezdí tohle prudké stoupání výborně, takže budu rád, když uhájím solidní pozici,“ smiřuje se norská hvězda běžeckého lyžování s tím, že ani letos v náročném seriálu sedmi závodů v devíti dnech nezvítězí.
Nejlepší z českých lyžařů Martin Jakš se také loučí s vyhlídkou, kterou měl ještě před dnešním závodem. Posunul se v něm sice celkově na čtrnácté místo, ale v boji o nejlepší desítku dvacátou šestou pozicí v dnešní etapě spíše ztratil.
Vosk vyhrál nad mikro
„Ráno padal suchý sníh do minusových teplot, potom mokrý, do toho začalo sněžit, pršet … Bylo to hodně složité, tak jsem vyrazil na mikrokontaktech. A tím, že při závodě začalo těžce pršet, tak jsem se pak ve druhém kole smekal. Ale bylo to tak půl na půl, někdo jel na vosk, někdo na mikro,“ přibližuje Jakš bláznivé podmínky, které měli jednotliví postupně startující závodníci rozdílné.
Lyže s voskem zvolil i vítěz Northug, ale třeba také Aleš Razým, který dojel jednadvacátý a Jakše o sedm sekund porazil.
„Pořád se to střídalo, někdo jel to a druhý zase ono. Ale nakonec byla o něco lepší varianta vosk,“ říká šéf českého servisu Jan Pešina, který před závodem kvůli měnícím se podmínkám testoval tolik lyží jako už dlouho ne a o tom, které zvolit, musel s kolegy i závodníky rozhodovat na poslední chvíli. A zároveň při tom zachovat klid.
„Aby člověk nezazmatkoval, systematicky jezdil, sledoval počasí a byl v klidu. Aby se pak nesesypal a nezačal bezhlavě mazat něco, co nebude fungovat,“ vysvětluje, jak těžkým podmínkám nepodlehnout, ale vytěžit z nich naopak co nejvíc, Vít Fousek, nejzkušenější obyvatel české servisní buňky.