NASA zrušila plánovaný start programu Artemis, odlet na Měsíc se posouvá kvůli technickým potížím

Raketa Space Launch System s modulem Orion v pondělí na cestu k Měsíci kvůli technickým potížím neodstartuje, oznámila americká vesmírná agentura NASA. Další příležitost pro start letu bez posádky, při kterém má Orion za 42 dní obletět Měsíc a vrátit se zpět na Zemi, je v pátek 2. září.

Mys Canaveral Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start rakety Space Launch System s modulem Orion zrušila NASA krátce po otevření pondělního okna příležitosti ke startu

Start rakety Space Launch System s modulem Orion zrušila NASA krátce po otevření pondělního okna příležitosti ke startu | Foto: Steve Nesius | Zdroj: Reuters

Mise nazvaná Artemis I stojí na začátku nového programu NASA, který má ambice po půl století vrátit člověka na Měsíc.

„Start Artemis I se dnes už neuskuteční, protože se týmy snaží vyřešit potíže s motorem. Týmy budou pokračovat ve sběru dat,“ uvedla NASA na twitteru s tím, že bude veřejnost informovat o čase následujícího pokusu o start.

Odpočet ke startu v pondělí narušilo nejdříve špatné počasí a následně problémy s únikem při plnění paliva. Agentura AP napsala, že k úniku vodíku došlo na stejném místě jako při testech letos na jaře.

Finální rozhodnutí o zrušení startu ale padlo poté, co se technikům nepodařilo uspokojivě dostat na požadovanou teplotu jeden ze čtyř raketových motorů RS-25, uvedl mluvčí NASA.

Nové datum startu není jisté

Start rakety agentura zrušila krátce po otevření pondělního okna příležitosti ke startu, které mělo trvat od 14:33 SELČ do 16:33 SELČ. Další pokus se může konat nejdříve v pátek nebo za týden 5. září, poté až o dva týdny později.

Startuje program Artemis. NASA vyšle raketu, která má bez posádky obletět Měsíc za 42 dní

Číst článek

Komentátor NASA Derrol Nail v živém vysílání uvedl, že datum a čas dalšího pokusu pro start agentura ještě upřesní v závislosti na tom, jaké budou výsledky analýz nynějších problémů.

Program Artemis chce do konce tohoto desetiletí vrátit člověka na Měsíc, v rámci chystaných misí mají na jeho povrchu stanout i první žena a první člověk jiné než bílé pleti.

Při testovací misi Artemis I zatím čtyřmístný modul Orion obsadily jen figuríny pokryté bezpočtem senzorů.

Okolní pobřeží v očekávání jedinečného startu v pondělí zaplnily tisíce lidí. Mezi hosty Kennedyho vesmírného střediska byla i americká viceprezidentka Kamala Harrisová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme