Soukromá firma dopravila na oběžnou dráhu vesmírný modul

Vůbec první americká soukromá firma dokázala vyslat na oběžnou dráhu vlastními silami vesmírný modul a bezpečně ho také dopravit zpět na Zemi. Podle odborníků let otevírá novou kapitolu dobývání vesmíru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start rakety Falcon 9 z Mysu Canaveral | Zdroj: ČTK

Raketa Falcon 9 startovala z Mysu Canaveral na Floridě. Na oběžnou dráhu vynesla vesmírný modul Dragon a ten se za několik hodin snesl podle plánu pod padáky do Tichého oceánu.

Smyslem letu bylo demonstrovat, že je kalifornská společnost SpaceX opravdu schopná bezpečně dopravit vesmírný modul na oběžnou dráhu a zpět. Firma už dostala od amerického Úřadu pro letectví patřičnou licenci a podepsala s NASA kontrakt v hodnotě 1 miliardy a 600 milionů dolarů.

Při příštím letu má SpaceX vyslat modul Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici, ale nemá se s ní ještě přímo spojit. Pokud budou i příští lety úspěšné, měl by se americký úřad NASA při vysílání astronautů do vesmíru v budoucnu spoléhat na SpaceX nebo jiné soukromé firmy.

Igor Maňour, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme