Kdo mandáty získal, kdo ztratil a komu se dařilo a nedařilo v koaličních kandidátkách

Oproti minulým obecním volbám si letos polepšilo SPD a mírně i ANO, propadly se KSČM a ČSSD. Sociálním demokratům příliš nepomohlo účastnit se koalic, naopak Pirátům pomohly.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura (SPD) mluví s redaktory Českého rozhlasu

Tomio Okamura (SPD) mluví s redaktory Českého rozhlasu | Foto: Iva Vokurková | Zdroj: Český rozhlas

KSČM letos získala o 68 procent méně zastupitelských mandátů než před čtyřmi lety, ČSSD o 59 procent. Výsledky obou stran navazují na neúspěch při sestavování kandidátek, na které iROZHLAS.cz upozornil před volbami.

Statistika sleduje ukazatel navrhující strany, tedy kandidáty jak na jednobarevných stranických listinách, tak na koaličních kandidátkách.

Mezi stranami, které v minulých nebo těchto volbách získaly alespoň stovku kandidátů, naopak nejvíc zazářilo SPD. Minule získalo 161 mandátů, letos 492. Vedle něj už si polepšilo pouze ANO, a to z 1684 úspěšných kandidátů na 1748.

Strany vládní koalice, ale také Zelení, Starostové pro Liberecký kraj nebo SNK Evropští demokraté ztráceli.

V obecních volbách se potkávají dva trendy: od roku 2014 celkově ubývá kandidujících. Ti se zároveň od celostátních politických stran přesunují k lokálním hnutím a nezávislým.

Sociální demokraté letos kvůli odchodu řady kandidátů ve většině obcí kandidovali v koalicích. Pod jinou značkou uspěl i předseda strany Michal Šmarda, který v Novém Městě na Moravě vedl kandidátku Lepší Nové Město.

Výsledky voleb ukazují, že tam, kde ČSSD našla sílu kandidovat samostatně, byla úspěšnější. Její samostatné kandidátky získaly v průměru 20,6 procenta hlasů, dvoustranické 18,2 procenta, tří a čtyřstranické osm procent. Podobný trend se ukazuje také u KDU-ČSL, TOP 09 a SPD.

Koalice naopak jednoznačně prospívají Pirátům. Monolitické kandidátky získávaly méně než devět procent, koaliční v průměru třináct procent a víc.

Na výsledky nejsilnějších stran vládní koalice i parlamentní opozice – ODS a ANO – má rozhodnutí kandidovat samostatně, nebo v koalici jen malý vliv.

Jan Boček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme