Volební místnost na Pražském hradě zůstala zavřená. Důvodem jsou bezpečnostní kontroly

Voliči letos nebudou moci hlasovat na Pražském hradě. Kvůli bezpečnostním opatřením zavedeným u vstupů se volební místnost na druhém hradním nádvoří neotevřela. Voliči, kteří ji byli zvyklí využívat, musejí jít na nedaleký Pohořelec.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský Hrad (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Důvodem změny místa byl podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové nekomfortní přístup k volební místnosti přes bezpečnostní kontroly, které by voliče v této oblasti mohly odradit.

„Stání ve frontě s turisty a kontrola nám pro voliče nepřipadala správná," sdělila Blažková. Místo volební místnosti na Hradě je připravena v pobočce Městské knihovny v Praze na Pohořelci.

Pražský hrad se brání, že měl připravenou variantu, podle které by voliči kontrolou nemuseli procházet a že s ním městská část nejednala.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček řekl, že bezpečnostní složky na Pražském hradě byly připraveny zajistit hladký chod volební místnosti v areálu, a to včetně přednostního vstupu voličů. O nezřízení volební místnosti s nimi podle Ovčáčka městská část nejednala.

„Byli jsme přitom připraveni na maximální vstřícnost. V úvaze bylo i umístění volební místnosti tak, aby voliči vůbec kontrolu nepodstupovali," dodal.

Kontroly od loňského léta

Kontroly při vstupu do hradního areálu jsou od loňského léta. Způsobují v některých exponovaných časech fronty před vstupem do areálu Hradu a podle některých bezpečnostních expertů nejsou zdaleka tím, co může v sídle hlavy státu zajistit větší bezpečnost; naopak mohou případné útočníky kvůli velké koncentraci lidí přitahovat.

Zavedení kontrol a s ním spojené uzavření jednoho ze vstupů do palácových zahrad pod Hradem přineslo mimo jiné jejich správci, Národnímu památkovému ústavu, úbytek návštěvníků a snížení tržeb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme