Höschl: Stres může způsobit ztrátu paměti. Trauma z války se promítá do dalších generací, Izrael si už zvykl

Válka na Ukrajině i válečný konflikt v Izraeli jsou stresující. Jaké jsou dopady válečného traumatu na lidskou psychiku i mozek, komentoval na Dvojce psychiatr Cyril Höschl. Stresové hormony mohou podle něj způsobit deprese i úbytek kognitivních schopností. „Čili vlivem dlouhodobého stresu můžete začít ztrácet paměť,“ uvedl v pořadu Jak to vidí…

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Höschl

Cyril Höschl | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Válečný konflikt mezi Izraelci a Palestinci dominuje zpravodajství i u nás. Jak se vypořádat s válečnými traumaty? Izraelci se podle psychiatra Cyrila Höschla na dlouhodobý konflikt adaptovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Host: psychiatr Cyril Höschl. Moderuje Zita Senková

„Emoce se však nyní zmobilizovaly a mobilizovala se i národní jednota,“ podotkl Höschl. „Všimněte si, že Izrael byl před válkou politicky rozhádaný. Byla plná náměstí demonstrujících proti soudní reformě i proti Netanjahuovi. A to všechno najednou přes noc zmizelo. Všichni táhnou za jeden provaz, což je zase jenom dočasné,“ vysvětlil. 

Přenos na další generace

Podle Höschla sice u nás necítíme bezprostřední ohrožení, ale prožíváme delší dobu celospolečenský stres, který může mít vliv na psychiku i mozek. Začalo to ekonomickým úpadkem a inflací. Potom přišla větší stresová situace pro celou populaci v podobě covidu,“ připomněl na Dvojce. Napětí v podobě restrikcí a obavy z nemoci vystřídal stres z válečného konfliktu na Ukrajině.

„A v tomto rozpoložení přichází jedna špatná zpráva za druhou. I když se může zdát, že Izrael je daleko, události mají nedozírné důsledky, protože to mobilizuje různé síly a emoce. Po Evropě zase vidíme plná náměstí protiizraelských nebo proizraelských demonstrací,“ uvedl Höschl v rozhovoru se Zitou Senkovou. 

Podle něj se může silné trauma, prožitek války a strach podepsat i na dalších generacích. „Pod vlivem traumatu výchova další generace probíhá vědomě i nevědomě jinak. Stín zážitku se promítá do chování rodičů vůči dětem,“ vysvětlil. Rodiče mohou dětem například zatajovat skutečnosti a trauma se rozmělňuje, nabývá jiných podob.

Ztráta paměti vlivem stresu

Posttraumatická stresová porucha má podle Höschla odezvu nejen v psychice, ale i v mozku. Ve stresu se vyplavuje vyšší hladina hormonů, které mají řadu účinků na organismus, a v době, kdy jsme ohroženi, dávají určitý smysl, uvedl psychiatr a dodal, že tato výbava vznikla v dobách, kdy lidé potřebovali buď bojovat o život, nebo utíkat.

‚Celý život projevoval odvahu, statečnost a lidskost.‘ Psychiatr Cyril Höschl převzal Cenu Arnošta Lustiga

Číst článek

Potřebovali jsme fyzickou sílu. Hormon přesouvá energetické zdroje a například zvyšuje krevní srážlivost, abychom nevykrváceli v boji nebo při útěku,“ zmínil a dodal, že zvýšená srážlivost ale může způsobit tvorbu vmetků, které mohou ucpat cévy a způsobit infarkt. Což je civilizační důsledek vleklého stresu, který se včas nevypne. Mobilizace cukru má pak za následek steroidní diabetes a to jsou zase další civilizační důsledky vleklého stresu. Takže stres je dobrý sluha, ale špatný pán,“ řekl. Stres se podle něj hodí v akutní fázi, ale má vliv i na mozek. 

„Vyrábí se jednak deprese a také mohou lidé dřív nebo později zaznamenat i úbytek kognitivních schopností. Čili vlivem stresu můžete začít ztrácet paměť,“ dodal Höschl. 

Diferenciální diagnostika začíná být obtížná zejména ve vyšším věku, deprese a demence jakoby splývají v jeden klinický obraz. Člověk je depresivní, nemá motivaci, nemá chuť do života, zároveň zapomíná a klinický obraz připomíná demenci,“ připomněl Höschl souvislosti. 

Zita Senková, juk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme