Pětina dětí v Česku má problémy s váhou, ukázala studie. Stravují se přitom zdravěji než před pěti lety

Počet dětí s problémy s hmotností přibývá. Abnormalitě s váhou, ať se jedná o nadváhu nebo podváhu, má čtvrtina dětské populace. Oproti době před pěti lety ale jí dospívající méně sladkostí a více zeleniny a ovoce. Vyplývá to z nových dat výzkumu olomouckých vědců, která v úterý představili jeho autoři spolu s Ministerstvem zdravotnictví. Je podle nich třeba víc podporovat přirozený pohyb dětí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počet obézních dětí v Česku roste (ilustrační foto) | Foto: Kwanchai Chai-udom, Stock Budget | Zdroj: Profimedia

Nadváhou či obezitou trpí podle výzkumu zhruba pětina dětí ve věku mezi 11 a 15 lety, přičemž chlapců je víc. Obézních je z toho šest procent dětí. Naopak podváhou trpí asi pětina dětí ve stejném věku. Výzkum probíhal v minulém roce a účastnilo se na 13 tisíc školáků z 230 škol po celém Česku.

„Ze studie vyplývá, že více než pětina populace dětí ve věku 11 až 15 let má buď nadváhu, nebo je obézní," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Počet dětí s nadměrnou hmotností se podle Vojtěcha meziročně zvyšuje.

Děti problém nevnímají

Studie ukázala, že nadváhou trpí 17 procent patnáctiletých chlapců, přičemž přímo obézních je jich přes osm procent. Před pěti lety trpělo nadváhou 16 procent stejně starých chlapců, obézních bylo pět procent. Děvčat s nadváhou je nyní okolo deseti procent a obezitou trpí přes tři procenta z nich. Při poslední studii mělo nadváhu sedm procent dívek a obézních bylo o něco více, než je dnes. Oproti roku 2002 se však situace zhoršila ještě víc.

Obézních podle odborníků přibývá. Za pár let bude mít problémy s hmotností každý druhý Evropan

Číst článek

Podle autorů si mnoho dětí s nadváhou svůj problém neuvědomuje. Vyšší hmotnost si připouští pouze 29 procent dívek a dvě pětiny chlapců. Nejmenší počet dětí trpících nadváhou nebo obezitou je v Praze, nejvíce v Královehradeckém kraji.

Za tlusté se naopak považují dívky, které mají hmotnost v normálu. Podle studie se jedná až o pětinu dospívajících dívek. „Víme také, že negativně hodnotí vlastní hmotnost skoro třetina třináctiletých a patnáctiletých děvčat. Předpokládáme, že velký vliv zde hraje věkové období, citlivé na sebehodnocení, v kombinaci se všudypřítomným společenským tlakem na štíhlou postavu,“ řekl k výsledkům výzkumu vedoucí týmu Michal Kalman z Univerzity Palackého.

Málo pohybu

Výzkum se zaměřil i na děti trpící opačným problém – podváhou. „Pět procent dospívajících má podváhu. Když tedy ke dvaceti procentům s vyšší hmotností přidáme pět s podváhou, vychází nám, že čtvrtina dětské populace čelí nějaké abnormalitě týkající se vlastní hmotnosti," uvedl Kalman.

Pozitivním výsledkem ale je, že stravovací návyky české mládeže se zlepšují. Až polovina děti mezi 11 a 15 lety sní denně alespoň jeden kus ovoce. Zeleninu denně sní 37 procent dospívajících. Výsledky také ukázali, že sladkosti konzumuje o třetinu méně dětí než v roce 2010. Podle Kalmana mají děti z chudých rodin horší výsledky.

Jednou z příčin vyšší hmotnosti je podle výzkumníků nedostatek pohybu. Spolu s výsledky tak vydali doporučení, například aby školy umožnily žákům navštěvovat po výuce svá hřiště, aby rodiče podporovali sportování svých dětí, nebo aby jízdu do školy nahradila chůze pěšky.

ČTK, mpr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme