Česko možná po polní nemocnici a protichemické jednotce vyšle do boje s terorismem další vojáky. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík vládě navrhne vyslání přibližně 120 českých vojáků, příslušníků jednotky speciálních sil do mezinárodní protiteroristické operace Trvalá svoboda v Afghánistánu. O naše výsadkáře požádal velitel operace.
Městští strážníci nadále nesmějí zastavovat a pokutovat řidiče za překročení rychlosti přímo na místě. Nic na tom nemění ani osvobozující rozsudek pardubického soudu nad dvěma strážníky, kteří v rozporu se zákonem řidičům pokuty ukládali.
Trophy Team Finů vede po druhém dnu motocyklové Šestidenní o více než pět minut před druhými Švédy. Třetí jsou Francouzi. Český Trophy Team zatím figuruje na dvanáctém místě - jeho ztráta na lídry činí zhruba čtyřicet osm minut.
Mezinárodní tribunál v Haagu ve čtrtek začal druhou fázi procesu s jugoslávským exprezidentem Slobodanem Miloševičem. Týká se válečných událostí v Chorvatsku a v Bosně v první polovině 90. let minulého století.
Izraelské speciální jednotky dnes provedly nezdařený atentát na jednoho z nejhledanějších palestinských radikálů šejcha Muhamada Dífa. Ten je velitelem brigád Kásam, ozbrojeného křídla palestinského hnutí Hamas. Dvě bojové helikoptéry vypálily řízené střely na automobily, ve kterých byli radikálové z tohoto militantního hnutí. Čtyři aktivisté Hamasu přišli o život a více než 40 lidí bylo zraněno, mezi nimi také 15 dětí. Šejch Díf ale vyvázl.
Ján Svorada skončil v 18. etapě Vuelty na 57. místě, ale zvítězil na první rychlostní prémii. Španělští cyklisté obsadili dnes první čtyři místa. V části, která vedla ze Salamanky do La Covatilly a měřila téměř 194 km, dojeli v pořadí Santiago Blanco, Roberto Heras, J. Antonio Flecha a Joseba Beloki. Celkově vede stále Roberto Heras ze stáje US Postal.
Český Trophy Team se po třetí etapě motocyklové Šestidenní v Jablonci nad Nisou posunul na dosah elitní desítce, když přeskočil Spojené státy americké a patří mu v polovině soutěže jedenácté místo. Neoficiální výsledkové listině vévodí i přes trable dosavadního suveréna Juhy Salminena Finové.
ODS podporuje referendum o našem vstupu do Evropské unie, ale bude se snažit změnit formulaci otázky o přičlenění. Už na své příští schůzi by měli poslanci projednat senátní návrh všelidového hlasování o Evropské unii.
Americké ministerstvo obrany má v plánu vycvičit asi 1000 iráckých oponentů Saddáma Husajna. Měli by sloužit hlavně jako poradci, tlumočníci a průvodci amerických vojáků v případě vojenského útoku na Irák.
Senát Okresního soudu v Přerově nedokázal rozhodnout, zda obhájci Vladimíra Hučína musejí mít bezpečnostní prověrku. Důvodem jsou nejasnosti ve výkladu novely zákona na ochranu utajovaných skutečností. Soud proto neveřejné hlavní líčení s bývalým kapitánem olomoucké civilní kontrarozvědky odročil a věc předal k posouzení Ústavnímu soudu.
Bankovní rada podle očekávání neměnila úrokové sazby. Základní repo sazba tak zůstává na třech procentech a čtvrt bodu pod sazbami v eurozóně. Většina analytiků očekává, že centrální banka počká ještě na další data o vývoji ekonomiky a o případném snížení sazeb rozhodne až na říjnovém zasedání.
Do normálního režimu se už vrátil provoz litvínovského Chemopetrolu, kde včera začala hořet acetylenová láhev. Celý den ji hasiči kvůli nebezpečí exploze chladili vodou. Dokonce uvažovali o jejím transportu ven z areálu závodu, kde ji měli zneškodnit přivolaní pyrotechnici. Přestože původně experti odhadli vyhoření obsahu lahve do včerejší půlnoci, ještě dnes ráno probíhala uvnitř chemická reakce. I potom lahev odborníci hlídali a dokonce ji kontrolovali termovizí, aby vyloučili jakékoli nebezpečí. V současné době je už další havárie stoprocentně vyloučena.
K jihu Spojených států se blíží tropická bouře Isidor. Silné deště, které jí předcházejí, už zaplavily části New Orleansu a dalších nízko položených obcí ve státě Louisiana.
Ministerstvo obrany zahájilo komplexní prověrku české armády. Jejím cílem je zajistit hladké konání listopadového summitu NATO v Praze. Prověrka je zaměřena především na systém krizového řízení, velení a spojení a na dozorčí a strážní službu. Rozšířenou kontrolu resort nařídil ve skladech zbraní a munice zneužitelných pro teroristické útoky. Právě chabou ostrahu muničních skladů zjistili nedávno příslušníci armádní speciální jednotky, kteří je z rozkazu ministra obrany Jaroslava Tvrdíka tajně sledovali.
Německo v otázce Iráku neustoupí Spojeným státům. Ani po předložení nejnovějších důkazů o tom, že Saddám Husajn vlastní zbraně hromadného ničení a spolupracuje s teroristickou organizací Al-Káida, nemíní Berlín podpořit údery na Irák.
|Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská|Zprávy z domova
Začneme vyhrocenými německo-americkými vztahy, plynule se přeneseme ke kampani proti Iráku. Navíc připomeneme klíčové irské referendum o smlouvě z Nice a vrátíme se ještě ke slovenským parlamentním volbám.
Proces s jugoslávským exprezidentem Miloševičem vstupuje u mezinárodního tribunálu v Haagu do dalšího stádia. Začne se totiž projednávat podíl bývalé jugoslávské hlavy státu na válce v Chorvatsku a Bosně. Podle obžaloby Miloševič spáchal několik desítek trestných činů včetně genocidy.
U Okresního soudu v Přerově pokračuje neveřejné hlavní líčení s bývalým kapitánem olomoucké civilní kontrarozvědky Vladimírem Hučínem. Ten čelí obvinění ze spáchání celkem sedmi trestných činů, například z nedovoleného ozbrojování či neoprávněného nakládání s utajovanými skutečnostmi. Někdejší disident dosud všechna obvinění odmítá jako vykonstruovaná. Přestože Vladimír Hučín v předchozích hlavních líčeních už vypovídal ke všem bodům obžaloby i teď bude soud pokračovat v dokazování a kvůli procedurálním záležitostem nebyli předvolaní žádní z desítek svědků.
Česká republika může do plánovaných sil rychlé reakce NATO v budoucnosti nabídnout své osvědčené jednotky. Jde především o oddíly chemické a biologické ochrany. Řekl to během neformální schůzky ministrů obrany států NATO ve Varšavě český velvyslanec při Severoatlantické alianci Karel Kovanda.
Mezinárodní tribunál v Haagu dnes otevře další kapitolu své historie a zahájí proces se Slobodanem Miloševičem. Bývalý jugoslávský prezident je souzen kvůli válečným událostem v Chorvatsku a Bosně a obžaloba ho obviňuje z několika desítek zločinů včetně genocidy.