Zákaz alkoholu ve sněmovně se ruší. 'Poslanci jsou dospělí lidé,' zdůvodňuje změnu Vondráček

Během jednání poslanců se do dolní komory Parlamentu vrátí alkohol, rozhodl o tom v úterý předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO. S účinností k 23. lednu zrušil rozhodnutí z března 2014, kterým tehdejší předseda Jan Hamáček z ČSSD zakázal prodávat alkohol ve sněmovních objektech během jednání pléna sněmovny. O zákaz prodeje alkoholu v prostorách Poslanecké sněmovny v roce 2014 usilovalo právě hnutí ANO.

Praha (Aktualizováno: 19:02 23. 1. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Úterní rozhodnutí ruší zákaz podávání alkoholu po dobu jednání pléna dolní komory ve všech restauračních zařízeních v budovách sněmovny.

Zákaz prodeje alkoholu prosazovala před čtyřmi lety hlavně tehdejší místopředsedkyně sněmovny za ANO Jaroslava Jermanová.

Suchej únor: na hraně rizikového pití je v Česku téměř polovina lidí, vyplývá z průzkumu

Číst článek

„S účinností od 7. března 2014 stanovím, že ve dnech, kdy jedná Poslanecká sněmovna, je ve všech gastronomických a klubových zařízeních Poslanecké sněmovny zakázáno podávat alkoholické nápoje, a to od počátku jejich otevírací doby až do skončení jednacího dne,“ stálo v původním Hamáčkově rozhodnutí.

Poslanci v podmínce

To se novým rozhodnutím předsedy Radka Vondráčka ruší. „Ve sněmovně je nyní pres 120 nových poslanců a máme nové volební období. Doufám, že některé alkoholové excesy jsou už minulostí. Navíc samotný zákaz konzumaci nezamezil, čehož jsme byli několikrát také svědky,“ napsal serveru iROZHLAS.cz předseda Vondráček.

„Ve sněmovně se konají i společenské akce a já jako předseda sněmovny vždy musel povolit výjimku, aby si například výbor na nějakém slavnostním zasedání mohl dát přípitek. Do sněmovny také přichází celá řada hostů, na které se zákaz také vztahoval,“ dodal Vondráček.

Podle předsedy sněmovny lze zákaz případně odvolat. „Doufám, že jsou poslanci dospělí lidé a ví, že se v práci nepije. A jestliže při řízení schůze zjistím, že je někdo pod vlivem alkoholu, a potvrdím si, že konzumoval v restauraci, zákaz znovu okamžitě zavedu. Řekněme tedy, že jsou všichni v podmínce.

„Toto rozhodnutí je plně v jeho kompetenci,“ napsal serveru iROZHLAS.cz místopředseda sněmovny Jan Hamáček v reakci na Vondráčkovo rozhodnutí.

Nařízení kritizoval Kalousek

Hamáčkovo nařízení v roce 2014 kritizoval tehdejší předseda poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek, podle kterého snižuje vážnost sněmovny. „Populisticky se snaží potvrdit něco, co není pravda,“ řekl tehdy novinářům Kalousek.

Podle něho poslanci v práci alkohol nepijí. Kalousek podotkl, že poslanecký mandát je stálý. „To nařízení do důsledku vzato je, že všichni poslanci jsou 365 dní v roce 24 hodin denně vázáni abstinencí,“ dodal.

Ve sněmovně je celkem osm gastronomických zařízení. Ceny alkoholu jsou nižší než v okolních malostranských restauracích.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme