Zeman bude nemile překvapený, stejně jako já, reagoval Okamura na otočku ANO k ČSSD

Hnutí ANO chce zřejmě ve vládě co nejslabšího a nejservilnějšího partnera, když preferuje návrat k rozhovorům s ČSSD, reagoval předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura na obnovená koaliční jednání dvou rivalů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura, předseda SPD. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prezident Miloš Zeman doporučoval šéfovi ANO a premiérovi v demisi Andreji Babišovi, aby jednal s KSČM a SPD, proti se však ve čtvrtek postavil výbor ANO. Okamura řekl, že avizovaný návrat ANO k rozhovorům se socialisty nemile překvapil jeho, ale pravděpodobně i Zemana.

ANO: Chceme obnovit vyjednávání s ČSSD. 'Diskuze straníků byla bouřlivá,' řekla Jermanová

Číst článek

Okamura ve čtvrtek hovořil v Lánech se Zemanem, který předtím po krachu jednání ANO s ČSSD doporučil Babišovi jednat s SPD. „To, že se ANO rozhodlo pro ČSSD, mě neuvěřitelně nemile překvapilo. Překvapen musí být i pan prezident. Nebudu mluvit za něj, ale včera (ve čtvrtek, pozn. red.) jsem s ním seděl téměř dvě hodiny a je to určitě novinka, kterou podle mě také nečekal,“ prohlásil šéf SPD.

„Plnou odpovědnost za sestavení vlády nese Andrej Babiš, jeho kroky posoudí voliči,“ podotkl Okamura ve vysílání Radiožurnálu. Možnou spolupráci ANO s ČSSD nepovažuje lídr SPD za dobré řešení pro Česko. „Pro Česko je lepší, aby se na vládě podílely strany se silnějším mandátem,“ řekl.

Okamura ČSSD ostře kritizuje a tvrdí, že nedrží slovo a není schopna garantovat hlasy všech svých poslanců.

„Za tím (rozhodnutím jednat s ČSSD místo SPD, pozn. red.) vidím také to, což je zajisté legitimní, že se Andrej Babiš snaží, aby měl co nejslabšího partnera. U ČSSD vidíme, že jsou servilní, nikdy nesplnili, co slíbili. Z hlediska vítěze voleb to může být výhodnější - čím servilnější a slabší partner, tím má jako vítěz voleb větší pole působnosti,“ konstatoval Okamura.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme