Babiš a Nagyová jsou v kauze Čapí hnízdo nevinní. ‚Necítil jsem žádné vnější tlaky,‘ řekl soudce

  • Kandidát na prezidenta Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (oba ANO) jsou v kauze Čapí hnízdo nevinní. Rozhodl o tom v pondělí ráno Městský soud v Praze. Verdikt není pravomocný.
  • Státní zástupce Jaroslav Šaroch navrhoval oběma podmínky a peněžité tresty, hrozit jim ale mohlo až desetileté vězení. Obžalovaní dlouhodobě jakékoli pochybení odmítali.
  • Případ se týkal padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu Čapí hnízdo ve středních Čechách.
  • Dění po vynesení verdiktu sledoval server iROZHLAS.cz v online reportáži.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 14:29 9. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celkem patnáct jednacích dní stačilo soudci Janu Šottovi k tomu, aby vynesl zprošťující rozsudek v kauze Čapí hnízdo. Jana Nagyová byla původně obžalovaná za dotační podvod a poškození zájmů Evropské unie. Expremiér Andrej Babiš pak za dotační podvod ve formě pomoci.

Rozsudek je třeba respektovat, reagují Babišovi oponenti. Jeho příznivci apelují na svědomí občanů

Číst článek

Státní zástupce Jaroslav Šaroch navrhoval Nagyové tříletý trest s pětiletým podmíněným odložením a pokutu půl milionu korun. Expremiérovi Babišovi navrhoval stejný podmíněný trest, ale zaplatit měl deset milionů korun.

Ani jeden s textem obžaloby nesouhlasil a tvrdili, že žádný trestný čin nespáchali. Jejich obhájci proto navrhovali senátu soudu zproštění viny. A soud v pondělí nakonec oba obžaloby zprostil.

Společnost Farmu Čapí hnízdo nevyvedli podle soudu účelově kvůli získání evropské dotace, ale aby Babišova rodina mohla podnikat. A Farma také nepodnikala na stejných relevantních trzích jako ostatní společnosti spadající pod Agrofert, a tudíž si podle soudu nekonkurovaly.

Babiš k verdiktu na svém twitteru uvedl: „Jsem velmi rád, že máme nezávislou justici a soud potvrdil, co jsem od začátku tvrdil. Že jsem nevinný a nic nezákonného jsem neudělal.“ Na tiskové konferenci později dodal, že mluvil s prezidentem, který mu prý poblahopřál.

Nagyová o kauze Čapí hnízdo: Jsem neskonale šťastná, byla otázka času, kdy nás zprostí obžaloby

Číst článek

„Jsem neskonale šťastná, jsem velice ráda, že naše justice dokáže rozhodovat nezávisle i v takto náročné, dlouhé a komplikované kauze, jako bylo Čapí hnízdo,“ reagovala na verdikt pro Radiožurnál Jana Nagyová.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání. Pokud by tak učinil, rozhodoval by v případu Vrchní soud v Praze. Ani jeden z obžalovaných si verdikt poslechnout nepřišel.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Soudce Jan Šott mimo jiné zdůraznil, že klíčovým svědkem se stal Jan Bareš, technický zástupce investora na stavbě Čapího hnízda. Více o jeho výpovědi zde.

Šott také avizoval, že odůvodnění verdiktu bude vzhledem k rozsahu kauzy delší než obvykle. A upozornil, že spis k případu má přes 35 tisíc stran a že se v kauze konaly desítky hodin výslechů. 

To, že se soudce chystal hovořit dlouho, vyplývalo i z toho, že veřejnosti oproti zvyklostem povolil opouštět jednací síň a zase se do ní vracet. Advokátům a státnímu zástupci řekl, že pokud by potřebovali zdravotní přestávku, mají mu to sdělit. Nakonec soudce Šott mluvil přes tři hodiny.

Andrej Babiš na své tiskové konferenci po verdiktu v kauze Čapí hnízdo | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pokus o narušení

Pondělní vyhlášení rozsudku se neúspěšně pokusil zmařit muž z řad veřejnosti, který vykřikoval, že má námitku. Neuposlechl opakované výzvy justiční stráže, aby se uklidnil. A proto ho stráž na základě žádosti soudce vyvedla. Vyhlášení poté pokračovalo už nerušeně. 

Obžaloba tvrdila, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce.

Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Kauza Čapí hnízdo se vyšetřovala od roku 2015, soud začal loni v září.

JAK ŠEL ČAS SE SOUDEM O ČAPÍM HNÍZDĚ

První týden 12. 9. - 16. 9.

Druhý týden 26. 9. - 30. 9.

Třetí týden 17. 10. - 18. 10.

Čtvrtý týden 19. 12.

Pátý týden 4. 1. - 6. 1.

Vít Kubant, Klára Staňková, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme