Babiš požádal Maďarsko o zápůjčku dalších 200 000 vakcín proti covidu. Už dříve si jich půjčil 140 000

Premiér Andrej Babiš požádal maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa o zápůjčku dalších 200 000 dávek vakcín proti covidu-19. Maďarsko už dříve České republice půjčilo zhruba 140 000 dávek. Babiš to řekl v pátek po schůzce premiérů zemí visegrádské čtyřky a Slovinska v Lublani.

Lublaň / Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš požádal maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa o zápůjčku dalších 200 000 dávek vakcín proti covidu-19 (ilustrační foto) | Foto: Lucy Nicholson | Zdroj: Reuters

Šéf maďarské diplomacie už Babišovi dvakrát v Praze předal vakcíny od společností Pfizer/BioNTech, celkem šlo o 140 950 dávek. Česko by je mělo vrátit do konce roku.

Babišem dojednané vakcíny přicházejí po dvou měsících. Půjčené dávky musí Česko ale vrátit

Číst článek

Vakcíny v dubnu České republice slíbily Slovinsko, Rakousko a Maďarsko. Na jejich přeposlání se země domluvily poté, co Praha nesouhlasila s kompromisem o rozdělení dodatečných deseti milionů dávek v Evropské unii.

Česko kvůli tomu dostalo méně vakcíny, než kdyby s kompromisem vyslovilo souhlas. Podle Babiše byly všechny přísliby splněny.

Úřad vlády dříve v tiskové zprávě uvedl, že kromě standardních dodávek očkovacích látek na základě smluv uzavřených s výrobci prostřednictvím Evropské unie Česko dosud získalo téměř 300 000 dávek vakcín. Slovinsko a Rakousko je zapůjčily, Izrael, Srbsko a Slovensko darovaly.

Zdravotníci v České republice od prosincového začátku očkování aplikovali ke čtvrtečnímu večeru 8 796 093 dávek vakcíny proti koronaviru, ukončené očkování má přes 3,7 milionu lidí. Ve čtvrtek zdravotníci naočkovali téměř 91 000 lidí, což je o 19 000 méně než před týdnem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme