Nepředpokládám to, říká šéf BIS Koudelka k povýšení na generála. Vláda ho navrhla již počtvrté

Ani další pokus o povýšení do hodnosti generála šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi pravděpodobně nevyjde. Přestože ho vláda znovu navrhla, on sám Radiožurnálu řekl, že od prezidenta povýšení nepředpokládá. Plukovníka už vláda letos na povýšení nominovala počtvrté. Hrad, který povýšení uděluje, ale generálskou hodnost pro Michala Koudelku zatím vždy odmítl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Šéf BIS dotaz, zda bude letos povýšen, komentoval pro Radiožurnál stroze. „Já nevím, ale nepředpokládám to, nemám k tomu informace,“ řekl Koudelka v pondělí.

Vláda počtvrté navrhuje jmenovat šéfa BIS Koudelku generálem. Zeman to zatím pokaždé odmítl

Číst článek

Mluvčí BIS Ladislav Šticha pro Deník N uvedl, že žádná pozvánka dosud nedorazila. Podle zdrojů deníku Koudelka povýšen být nemá.

Prezidentův mluvčí Ovčáček prohlásil, že Hrad žádné seznamy zveřejňovat nebude. „Pozvánky jsou postupně rozesílány, určitě nebudu komentovat žádná jména ani žádné seznamy,“ odpověděl o víkendu na dotaz Radiožurnálu. Komentovat věc odmítl i v pondělí.

Bližší informace odmítl poskytnout i ředitel odboru protokolu kanceláře prezidenta Vladimír Kruliš. Ten uvedl, že se má počkat na 28. říjen, kdy prezident uděluje jak vyznamenání, tak povyšuje do generálských hodností.

‚Plácání BIS‘

Zeman v minulosti o šéfovi civilní kontrarozvědky prohlásil, že není člověkem na svém místě. Výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varovala například před ruskými a čínskými agenty, označil za „plácání“.

Šéf BIS Koudelka: Rozbili jsme síť sestavenou ruskými zpravodajci. Útočila na cíle v Česku

Číst článek

Tuto kritiku odmítá premiér Andrej Babiš z hnutí ANO, a proto vláda Koudelku opět na povýšení navrhla.

Ministerstvo obrany navrhlo povýšit tři plukovníky. Jak uvedl mluvčí obrany Jan Pejšek, nic nenasvědčuje tomu, že by Hrad tyto návrhy odmítl. Například oficiální pozvánku i s ujištěním o povýšení už dostal plukovník Miroslav Feix, který šéfuje Velitelství Kybernetických sil a informačních operací.

Brigádními generály by se měli stát i ředitel Agentury personalistiky Vratislav Beran a ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek. Povýšit by mohl i ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba nebo šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Radim Dragoun.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme