Červený kříž vyškolí 500 vojáků. Pomáhat mají v nemocnicích a sociálních zařízeních jako ošetřovatelé

Základy v polohování pacientů či pomoci při osobní hygieně od pondělí vštěpují odborníci Českého černého kříže stovkám vojáků, kteří se poté zapojí do pomoci zdravotníkům v nemocnicích či v sociálních zařízeních. Na pobočce v Olomouci a v Praze by jich mělo být proškoleno na 500, řekl prezident Českého červeného kříže Marek Jukl. Vojáci budou pomáhat na pozici ošetřovatelů a podle školitelů bude v praxi využita především jejich fyzická síla.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přibližně polovina z 500 vojáků projde kurzy v Olomouci, druhá v Praze. Kurzy potrvají necelých 14 dní, dodal prezident Českého červeného kříže | Foto: Kristián Těmín | Zdroj: Český rozhlas

„Kurzy základů ošetřovatelství jsou zaměřené na základy péče o nemocného na lůžku, to znamená úprava lůžka, polohování nemocného, jeho osobní hygiena, podávání stravy či komunikace s pacientem. Tyto všechny věci by se měli vojáci v hodně hutné podobě dozvědět v rámci osmihodinového kurzu. Projít by jím mělo dohromady 500 příslušníky armády,“ uvedl Jukl.

Vojáci posílí personál v moravskoslezských nemocnicích. Zastoupí nakažené zdravotníky

Číst článek

Absolventi kurzů z řad profesionálních vojáků se poté mohou zapojit do pomoci zdravotnickým a sociálním zařízením s lůžkovou péčí, jež covid postihuje nejvíc. „Nemají nahradit profesionální zdravotnický personál, mají mu pomáhat. Je to tedy něco jiného, než když armáda posílá své profesionální zdravotníky do těchto zařízení. Jde o pomocný personál,“ doplnil Jukl. Přibližně polovina z 500 vojáků projde kurzy v Olomouci, druhá v Praze. Kurzy potrvají necelých 14 dní, dodal prezident Českého červeného kříže.

Teorie i praktický nácvik

Prvních 15 vojáků usedlo do olomoucké učebny Červeného kříže s tužkou a blokem v ruce v pondělí brzy ráno. Seznámili se nejprve s právy pacientů, s etikou i s tím, jak s nimi mají komunikovat.

V plánu mají i praktický nácvik ovládání polohavatelných lůžek i manipulaci s pacienty, které nahradí po dobu kurzů figurína. V teorii se dozví, jak funguje lůžkové oddělení, jaké jsou etické zásady přístupu k nemocnému nebo základy psychohygieny. Kurz je krátký, a to i s ohledem na to, že je potřeba vojáků v praxi okamžitě.

V Olomouckém kraji se vojáci zapojili již dříve například do pomoci domovům pro seniory v Hranicích na Přerovsku či v Domově Paprsek v Olšanech na Šumpersku. Už druhý týden v Prostějově funguje také jejich call centrum, kde tři desítky vojáků v pravidelných směnách pomáhají hygienikům trasovat kontakty pozitivně nemocných.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme