Cesta k bezdomovectví není vůbec složitá

Někteří lidé se dostanou na okraj společnosti a jen těžko hledají cestu zpět. Stanou se bezdomovci. Podrobně to popisuje nová publikace s názvem Kudy ke dnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovec. Ilustrační foto.

Bezdomovec. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Publikace se zabývá osudy skoro pěti tisíc klientů občanského sdružení Naděje, která poskytuje pomoc lidem bez domova. Jeden z autorů, sociolog Libor Prudký z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, byl hostem Ozvěn dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sociolog Libor Prudký z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy byl hostem Ozvěn dne

Jak řekl, autoři se nezabývali konkrétním případy, ale hromadná data vykázala základní tendence.

„Objevili jsme v zásadě dvě. Jedna je taková ta celoživotní dráha, která začíná s výbavou nízkým sociálním kapitálem a pokračuje přes nízké vzdělání, nějaké deviace a v podstatě charakterizuje předurčení životní. Podíl těchto lidí je výrazný, ale daleko menší než těch druhých – a klesá,“ poznamenal Prudký.

„Druhá variante je jakoby se nic nedělo, nestalo – ale dojde ke kumulaci vlivů, které obvykle začínají výrazným zadlužením, aby se vyrovnali druhým. A pak najednou dojde ke ztrátě zaměstnání nebo k onemocnění, nejsou schopni splácet, dojde k rozpadu manželství, nebo bydlí sami, ztratí střechu nad hlavou – a je to,“ připomněl Prudký.

Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme