Demisí nesmí Kocourkův případ skončit, upozorňuje ředitel TI

Rozhodnutí ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) odejít z vlády kvůli původu milionů na účtu jeho matky přivítala kromě řady koaličních a opozičních politiků i protikorupční organizace Transparency International (TI). Podle jejího ředitele Davida Ondráčky tím ale nesmí případ skončit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR | Foto: Alžběta Švarcová

Odcházet nehodlám. Podávám demisi. Tyto dva postoje ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka dělily včera jen asi čtyři hodiny. Po jeho nervózním vysvětlování, jak se na účtu jeho matky zčistajasna vynořilo 16 milionů korun, premiér Petr Nečas (ODS) demisi přijal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka ve Světě o osmé Rádia Česko

„Pan ministr si podepsal ortel už tím, že pět dní žádné věrohodné vysvětlení neposkytl, a to, co předvedl včera, se zapíše do politické mytologie, jako pohádka o tom, jak Kocourek vysvětloval zbohatnutí své maminky,“ míní David Ondráčka z Transparency International.

Kocourek tvrdil, že chtěl odklonit rodinné peníze od záležitostí spojených s rozvodem. Nečas sice vnímá kroky odstupujícího člena svého kabinetu v roce 2008 jako nešťastné, nicméně ho za korupčníka nepovažuje.

ČTĚTE TAKÉ: Kocourek opouští kabinet. Premiér demisi přijal

Podle Ondráčky je dobře, že Kocourek z vlády odchází, jde však jen o politické gesto, po kterém musí následovat policejní vyšetřování.

„Měly by pokračovat minimálně ještě dvě věci, a to policejní vyšetřování toho, odkud peníze skutečně přišly a proč probíhaly takovýmto způsobem přes Key Investments a zároveň přes firmu v daňovém ráji. To rozhodně nenasvědčuje odkloňování peněz v rozvodovém řízení. Myslím, že to je klasický způsob, jak se nabízejí provize a úplatky,“ zdůraznil Ondráčka.

Z dokumentů zveřejněných minulý týden v deníku Mladá fronta Dnes vyplývá, že Kocourkova matka uzavřela smlouvu se společností Key Investments 3. března 2008. Už o týden později se na jejím účtu objevily dluhopisy v hodnotě 16 milionů korun.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek se na briefingu vyjádřil ke kauze obchodování své matky. | Foto: ČTK

Kocourek včera popřel spojitost této finanční transakce se svou funkcí v dozorčí radě ČEZ nebo se zájmy hazardního průmyslu.

Ondráčka v této souvislosti upozornil na zapojení společnosti Key Investments v celé řadě podezřelých transakcí, od podivného zbohatnutí někdejšího premiéra Stanislava Grosse přes záležitosti kolem fotbalové Slavie po úložky peněz několika pražských městských částí.

„Myslím si, že je více než zdrávo, aby tato společnost byla pod velkým hledáčkem orgánů činných v trestním řízením. Platí to samozřejmě i pro daňové orgány a mělo by se to týkat například i finančně analytického útvaru ministerstva financí, protože tady mohlo dojít i k praní špinavých peněz,“ podotkl ředitel české pobočky Transparency International.

Tomáš Pavlíček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme