Demonstrace proti Temelínu byla klidná

Přibližně tři stovky odpůrců jaderné eletrárny Temelín se dnes odpoledne sešly na hraničním přechodě Wullowitz - Dolní Dvořiště. Přišli vyjádřit svůj nesouhlas se způsobem, jakým česká vláda rozhodla o způsobu bezpečnostních prověrek Temelína.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace se nekonala přímo v celním prostoru, ale na příjezdové silnici. Provoz na celnici byl normální, jen po 17. hodině malá skupinka spontánně zablokovala příjezdovou silnici, ale jen symbolicky na několik sekund. Z improvizované tribuny nedaleko celnice zazněly naléhavé výzvy, že výzvy Bruselu a praze musí být pronášeny jednotně, bez ohledu na politickou příslušnost a že posuzování dopadu provozu jaderné elektrárny Temelín by se měly zúčastnit i rakouské nevládní organizace. Na místě byl Ivan Mls.

Demonstranti nesouhlasí především se způsobem prověrky bezpečnosti jihočeské jaderné elektrárny, jak o ní rozhodla ve středu česká vláda. Ivanu Mlsovi řekl mluvčí hornorakouské platformy proti jadernému nebezpečí Josef Pühringer názor odpůrců atomu naprosto jasně: Temelín musí být zastaven a odpor proti Temelínu musí pokračovat tak dlouho, dokud nebude Temelín stát.

Hornorakouská platforma proti atomovému nebezpečí vidí dnešní demonstraci jako nutnou sebeobranu. Radko Paulowitz, zmocněnec hornorakouské vlády pro atomová zařízení ležící v blízkosti hranic, označil pražské rozhodnutí za porušení dohody z Melku. Současně však varoval před blokádami hranic, neboť podle jeho názoru by se tak dala ČR záminka nechat smlouvu Zemana se Schüsslem padnout. „Dnešní demonstarnti nejsou žádní ekoteroristé,“ řekl Českému rozhlasu mluvčí aktivistů Josef Pühringer. „Občané jen reagují na vzniklou situaci a signalizují silný protest z Horního Rakouska.“

Markéta Kaclová, Marta Levorová, Ivan Mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme