Dny velké mediální rady jsou sečteny, rozhodli poslanci

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ve svém současném složení s největší pravděpodobností končí. Sněmovna po vleklém dohadování navrhla premiérovi radu odvolat. Zvláštní schůzi s tímto jediným bodem se vládní koalici podařilo prosadit přes odpor ODS. Jde o reakci na prohraný arbitrážní spor se společností CME, podle kterého musí Česká republika zaplatit téměř 10 a půl miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ze zasedání sněmovny

ze zasedání sněmovny | Foto: Stanislav Peška

Hlasování o odvolání radních ve sněmovně předcházela mnohahodinová bouřlivá diskuse a výsledek byl nakonec velmi těsný. Pro hlasovalo 90 ze 179 přítomných zákonodárců, a návrh tak prošel o jediný hlas. Usnesení prosadili poslanci vládní koalice.

Premiér Vladimír Špidla je přesvědčený o tom, že doporučení sněmovny odvolat tzv. velkou mediální radu je správné, a členy RRTV hodlá odvolat co nejdříve: "Požádám aparát Úřadu vlády, aby okamžitě vyhotovil rozhodnutí, čili to je pouze pár dnů."

V úvodu mimořádné schůze vystoupil šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Navrhoval nezabývat se odvoláním rady, protože nesouhlasí s potrestáním jen některých viníků této kauzy. "Napřed musí být rozhodnuto, že Česká republika poškodila CME a v jakém rozsahu, pak musí být nalezen ten, kdo je za to zodpovědný, a myslím, že jich bude hodně, a pak teprve viníci musí být odsouzeni a potrestáni," prohlásil Tlustý.

Proti vystoupení Tlustého se ohradil premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla. Podle něj je třeba se celou věcí urychleně zabývat, aby nedocházelo k dalším podobným Česko poškozujícím případům. Premiéra doplnil ministr kultury Pavel Dostál, který odvolání rady navrhl, podle něhož se rada kromě pochybení v kauze televize Nova dopustila i řady dalších hrubých chyb.

Jednání sledoval i předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Martin Muchka. Je přesvědčen, že odvolání rady by vážně ochromilo plnění jejích úkolů. "Vede správní řízení ve věci zhruba dvou set provozovatelů, to je taky věc na zváženou jakým způsobem se tato věc dá ošetřit, protože úloha rady je v tomhle nezastupitelná a nelze pravomoci přenést na úřad nebo na někoho jiného," oponuje.

O svolání mimořádné schůze požádala skupina 41 poslanců, protože v úterý sněmovna nedokázala schválit svůj jednací program. Dnešní schůze k odvolání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání je tak dalším krokem koalice, jak projednání tohoto kroku docílit. "Při takovémto svolání dostanu program a o tom už se nehlasuje. Jednat se může jen o těch bodech, které jsou v návrhu," přiznává šéf sněmovny Lubomír Zaorálek.

Premiér Špidla je přesvědčen, že zablokování úterního programu bylo pokusem poslanců ODS zabránit odvolání rady. Takový názor vyjádřil ve vysílání Radiožurnálu i Lubomír Zaorálek: "Je zřejmé, že to je pokus zabránit tomu, aby se o velké radě jednalo ve sněmovně takto."

Mnozí ale poukazují na slabost vládní koalice, jejíž poslanci se nedostavili v plném počtu. "Nemám pocit, že by tam byly až tak velké nedisciplinovanosti, především proto, že chyběli poslanci, kteří jsou v zahraničí," nesouhlasí Zaorálek, nicméně určitý podíl koalice na neúspěchu připouští: "Je pravda, že stoprocentní nebylo ani to hlasování, a kdyby byla ta jednota naprostá, tak by program prošel."

K projednání desítek dalších bodů, které byly na původním programu včerejší nakonec rozpuštěné schůze, se poslanci sejdou zřejmě až příští týden.

Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme