Babiš otáčí. ‚Etický kodex vlády ministři nepotřebují, jsme transparentní,‘ tvrdí

Slibovaný etický kodex vlády nejspíš nebude. Ministři ho nepotřebují. Právě tak okomentovat premiér Andrej Babiš z hnutí ANO to, že ministerstvo spravedlnosti přerušilo práce na přípravě materiálu, podle kterého se měli ministři chovat, třeba v případě střetu zájmů. Resort chce namísto kodexu přijmout zákon o lobbingu. Ten s ním ale přímo nesouvisí, jak samo uznává.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády Andrej Babiš z hnutí ANO | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ještě v létě premiér Andrej Babiš řekl hned několika zpravodajským serverům, že vláda bude mít desatero pravidel řádného chování svých členů. Popisoval, jak dokument míří třeba proti zaměstnávání kamarádů ministrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministři etický kodex nepotřebují, říká premiér. Příspěvek Václava Štefana

S etickým kodexem vlády se počítá také v připravované koncepci boje s korupcí do roku 2022. Teď předseda vlády tvrdí, že kodex už potřeba není.

„Naši ministři ani ten etický kodex nepotřebují, protože prosazují transparentnost, myslím, že jsme vláda, která je otevřená, která je transparentní, my ty hodnoty máme i bez toho, že to bude někde na papíře,“ řekl Babiš Radiožurnálu.

Místo kodexu bude nesouvisející zákon

Práce na etickém kodexu vlády ministerstvo spravedlnosti přerušilo s odůvodněním, že se chce místo něj soustředit na zákonu o lobbingu. Ten už je v připomínkovém řízení.

„Rádi bychom řešili tuto problematiku namísto měkkých opatření, to znamená kodexem, tvrdými opatřeními, právě zákonem o lobbingu. Domníváme se, že zákon o lobbingu, který předložíme ještě letos, vhodně zajistí vymahatelnost všech opatření,“ řekl mluvčí resortu Vladimír Řepka.

Babiš v čele protikorupční rady. ‚Nebylo to rozhodnutí premiéra, ale pravidlo Sobotkovy vlády,‘ říká mluvčí

Číst článek

Ministerstvo přitom samo přiznává, že lobbování s kodexem, který měl řešit i střet zájmů, bezprostředně nesouvisí.

Trestně stíhaný premiér

Přerušení prací na kodexu překvapilo zástupce neziskových organizací, kteří se účastní jednání Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí.

Podle vedoucího Rekonstrukce státu Josefa Karlického mohly vést k zastavení prací i jiné důvody: „Z nějakých předchozích jednání s jednotlivými úředníky bylo zřejmé, že je zapotřebí shody ministrů a jejich ochota se zavázat k pravidlům, a ta shoda se zřejmě nepovedla zatím najít. Roli také mohlo sehrát, že v médiích nebylo vnímáno moc pozitivně, že trestně stíhaný premiér chce přijmout etický kodex.“

Premiér Andrej Babiš čelí trestnímu stíhání kvůli údajnému dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo. Evropská komise taky nedávno začala prověřovat jeho možný střet zájmu v souvislosti s dotacemi pro holding Agrofert, který Babiš vložil do svěřenského fondu. Radu vlády pro koordinaci boje s korupcí Andrej Babiš sám vede.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme