Kandidátky ANO: Babiš povede hnutí ve Středočeském kraji. Pilného na Vysočině nahradil Faltýnek

Středočeskou kandidátku hnutí ANO povede do říjnových sněmovních voleb šéf hnutí Andrej Babiš. Původně chtěl přitom Babiš kandidovat z posledního místa a spoléhat na preferenční hlasy. První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek pak hnutí povede do voleb na Vysočině. Nahradil svého spolustraníka, ministra financí Ivana Pilného, který nechce poslanecký mandát obhajovat. Kandidátní listiny schvaloval v pondělí celostátní výbor hnutí ANO.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Byly na to reakce od našich politických soupeřů. Byl jsem označen za toho, kdo se bojí politických debat. Další argument byl, že kromě mě hnutí ve středních Čechách nemá jiného lídra. Nakonec mě krajská organizace navrhla a já jsem to na základě těchto argumentů akceptoval," vysvětlil po jednání celostátního výboru šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Původně přitom na únorovém celostátním sněmu v Praze ohlásil, že by chtěl kandidovat až z posledního místa a neúspěšně k tomu vyzval i šéfy ostatních stran.

Babiš se tak ve středních Čechách utká mimo jiné se svým rivalem, předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem, předsedou sněmovny Janem Hamáčkem z ČSSD, lídrem SPD Tomiem Okamurou nebo předsedou Pirátů Ivanem Bartošem.

Dvojkou středočeské kandidátky bude bývalý hokejový brankář Milan Hnilička. „Mám radost, že máme opět spousty skvělých nových lidí. Mají jasnou strategii, co chtějí v politice pro lidi udělat. Výhodou je, že si to nemuseli vysedět jako v tradičních stranách. Jsou to lidé, kteří něco umí, takové lidi česká politika potřebuje," komentoval to Babiš.

Faltýnek místo Pilného

Na Vysočině povede ANO do voleb předseda poslanců Jaroslav Faltýnek. Nahradil ministra financí a poslance Ivana Pilného, který už po volbách z osobních důvodů v politice pokračovat nechce.

Ministr financí Ivan Pilný z ANO (vlevo) a první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Místo Faltýnka v čele olomoucké kandidátky převzal hejtman Ladislav Okleštěk. Stejně jako moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák si bude muset v případě zvolení vybrat mezi funkcí hejtmana a poslance, řekl novinářům Babiš. „Hnutí ANO nechce kumulovat funkce," vysvětlil.

V čele jihočeské kandidátky zůstává poslankyně Radka Maxová, kterou si vybrala tamní organizace. Dostala přednost před Adamem Vojtěchem, který je Babišovým poradcem pro zdravotnictví.

Karlovarský kraj povede za ANO do voleb ministr dopravy Dan Ťok a Prahu ministr obrany Martin Stropnický. V Ústeckém kraji je v čele kandidátky ministr životního prostředí Richard Brabec, v Plzni ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Faltýnek řekl, že do podoby jednotlivých kandidátek už členové celostátního výboru příliš nezasahovali. „Co se týká zásahů do kandidátek, tak v podstatě tam proběhly pouze kosmetické úpravy. Víceméně jsme respektovali návrhy krajů. Spíše jsme dělali změny v určitém pořadí na kandidátkách, ale každý krajský předseda měl možnost se vyjádřit. Všechny tyto kosmetický změny byly jednotlivými kraji akceptovány," popsal Faltýnek.

Lídři krajských kandidátek ANO pro sněmovní volby
Volební kraj Lídr volební kandidátky Volební kraj Lídr volební kandidátky
Praha Martin Stropnický Královéhradecký kraj Klára Dostálová
Středočeský kraj Andrej Babiš Královéhradecký kraj Martin Kolovratník
Jihočeský kraj Radka Maxová Vysočina Jaroslav Faltýnek
Plzeňský kraj Karla Šlechtová Jihomoravský kraj Taťána Malá
Karlovarský kraj Dan Ťok Olomoucký kraj Ladislav Okleštěk
Ústecký kraj Richard Brabec Moravskoslezský kraj Ivo Vondrák
Liberecký kraj Jiří Bláha Zlínský kraj Radek Vondráček

Jana Čermáková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme