Firmy, které poruší zákon, by mohly platit pokutu nebo i zaniknout
Firmy, jejichž vedení by se dopustilo trestného činu, by mohly skončit. Počítá s tím vládní návrh, který dnes posoudí senátoři. Ti ho pravděpodobně schválí. Soudy by společnosti mohly pokutovat, zabavit jim majetek a v krajním případě je i zrušit.
Návrh zákona, který patří k evropským standardům, přineslo ministerstvo spravedlnosti v čele s Jiří Pospíšilem. Jak řekl Radiožurnálu, o tomto zákonu se v české politice hojně diskutovalo.
„Vedla se velká debata o tom, na kolik mají určitá nekalosoutěžní jednání postihovat pouze správní úřady typu Úřad na ochranu hospodářské soutěže, nebo nakolik mají toto jednání postihovat též soudy u firem. Nakonec převážil názor, že většinu těchto jednání mají postihovat i soudy. Tedy výčet trestných činů v zásadě odpovídá evropským standardům,“ řekl Jiří Pospíšil.
Předseda senátorského klubu KDU-ČSL Václav Koukal varuje před tím, aby zákon nebylo možné zneužít k nekalým obchodním praktikám. Předloha je ale podle něj potřeba.
„Domnívám se, že je třeba to odzkoušet v praxi, jestli pomůže vynutitelnosti práva a chování firem tato zákonná úprava. Pak je potřeba na to reagovat. Já bych ten zákon podpořil, i když vím, že jsou tam úskalí,“ uvedl Václav Koukal.
Senátor za ČSSD Jiří Diensbier uvedl, že i když se mu některé části tohoto zákona zdají problematické, sociální demokraté dnes návrh podpoří.
„Ministerstvo spravedlnosti zvolilo výčet jednotlivých skutkových podstat, na které se ta odpovědnost právnických osob vztahuje. Já bych považoval za mnohem lepší, kdyby tam byla generální klauzule. To znamená, že na právnické osoby by se vztahovaly všechny trestné činy y tím, že samozřejmě z povahy věci některé by právnické osoby nemohly spáchat. Nicméně jsme poslední zemí EU, která takovouto právní úpravu ještě nepřijala. Je to velmi důležité i například z hlediska boje proti korupci,“ řekl Jiří Dienstbier.