Hamáček odletí do Moskvy jednat o vakcíně Sputnik V. ‚Jedu tam jako první vicepremiér,‘ tvrdí

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odletí do Moskvy, kde bude jednat o případných dodávkách vakcíny proti covidu-19 Sputnik V po jejím schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Oznámil to ve středu na twitteru. „Jedu tam jako první vicepremiér,“ napsal v SMS serveru iROZHLAS.cz.

Praha (Aktualizováno: 21:45 14. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Jan Hamáček | Zdroj: Úřad vlády ČR

Už v pondělí Hamáček řekl, že chce, aby bylo Česko připraveno na okamžitý nákup ruské vakcíny, až ji EMA schválí. Neschválenou vakcínou by podle něj Česko očkovat nemělo a nebude. Novinářům současně řekl, že vnímá snahy, například Německa, vakcínu si předjednat.

Sháníme vakcíny po celém světě. Jsme ochotni odkoupit AstraZenecu z Dánska. Já v pondělí odlétám do Moskvy, kde chci dojednat případné dodávky Sputniku V po jeho schválení Evropskou lékovou agenturou.

15:05 – 14. 04. 2021

28 145

O svém záměru odletět do Moskvy informoval prostřednictvím twitteru. Server iROZHLAS.cz se na Hamáčka obrátil s dotazem, na základě jakých kompetencí odletí a zda se jedná o jeho rozhodnutí, či se na tom shodla vláda. „Jedu tam jako 1. vicepremiér, pan premiér byl o mé cestě informován,“ napsal stručně Hamáček, na další dotazy nereagoval.

Deníku N však ministr potvrdil, že se v pondělí setká s ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem a budou řešit pouze agendu spojenou s případným dovozem vakcíny Sputnik V. Delegaci českého ministra doplní někdejší předseda slovenského parlamentu Andrej Danko.

„Mám na starosti to, abych všechny kontakty, které jsem využil pro Slovensko ve vyjednávání o Sputniku, předal i České republice. Právě proto mne oslovil pan ministr vnitra Jan Hamáček,“ řekl serveru. Dodal, že Manturov je jeho dlouholetý známý.

Matovič jako ‚lobbista‘ Sputniku v Evropě. Aféra ruské vakcíny na Slovensku nekončí, OĽaNO se propadá

Číst článek

„Vnímám tu cestu tak, že (Hamáček) chce nějaké věci předjednat, aby Česku neujel vlak. Kapacita je omezená. On dělá podmínky a já dělám pro Česko jenom přátelský servis,“ sdělil Danko. K případným dalším schůzkám během Hamáčkova pobytu v Moskvě se odmítl vyjádřit. „V rámci této cesty mám na starosti technickou část a detaily kontraktu jsou v rukách pana Hamáčka,“ dodal.

Na Slovensku nákup ruské vakcíny odstartoval vládní krizi, její dovoz prosazoval navzdory nesouhlasu části koalice hlavně bývalý premiér Igor Matovič. Slovensko dosud ale vakcínu nezačalo používat. Slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uvedl, že pro nedostatek informací z ruské strany nemohl vydat své stanovisko k bezpečnosti a účinnosti přípravku.

Postoj ke Sputniku V

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) minulý týden uvedl, že by se neschválené preparáty včetně vakcíny Sputnik V mohly v Česku používat v klinických studiích a že požádal o informace o Sputniku tuzemský Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Mluvčí SÚKL Klára Brunclíková ve středu uvedla, že ústav ministra na jednání s informacemi seznámil. „Je pravděpodobné, že tomuto tématu budou věnována i další jednání. Nadále však platí, že s touto vakcínou nebyl z pohledu SÚKL zahájen žádný oficiální proces,“ dodala.

Hamáček se nabídl, že v Moskvě osobně předobjedná Sputnik V. Na schválení vakcíny od EMA trvá

Číst článek

Hamáček také uvedl, že je Česko ochotné odkoupit vakcínu firmy AstraZeneca od Dánska. Severská země se rozhodla trvale ukončit používání preparátu poté, co zhruba před měsícem tamní úřady očkování preventivně pozastavily, když se u několika lidí po podání vakcíny objevily závažné případy krevních sraženin.

Dlouhodobým zastáncem vakcíny Sputnik V je prezident Miloš Zeman, který už 10. března požadoval kvůli postoji k Sputniku konec ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), jenž byl minulý týden z funkce odvolán. Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy tehdy označil Blatného a ředitelku Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irenu Storovou za hlavní překážky pro dodávky Sputniku V.

Zeman tehdy řekl, že odmítáním ruské vakcíny jsou „vinni faktem, že i nadále budou zbytečně umírat naši lidé“. Blatný tehdy zopakoval, že trvá na tom, že ruská látka musí být před využitím v Česku schválena úřady Evropské unie, stejně jako tomu bylo v případě jiných používaných vakcín.

aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme