Kauzy roku 2017: hledání Michaely M., Babišovy majetkové nesrovnalosti a 'hrdinové' z facebooku

Smutné finále zmizení Michaely M., obsáhlá rekonstrukce střelby v Uherském Brodě, odhalení znepokojivých poměrů uvnitř pardubické organizace SPD či rozhovor se dvěma „hrdiny“, jejichž komentáře pod fotkou dětí z první třídy vyděsily učitele i rodiče. Server iROZHLAS.cz hned během prvního roku své existence přinášel zprávy, které nikdo jiný neměl. Nabízíme výběr těch nejzajímavějších.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kauzy roku 2017 na serveru iROZHLAS.cz. | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Tragické finále případu pohřešované Michaely M.

Radek Kedroň a Hana Mazancová přinesli exkluzivní informace k jednomu z nejsledovanějších případů roku 2017. V obsáhlém materiálu popsali, k čemu dospělo rozsáhlé policejní vyšetřování zmizení Michaely M., dívky z Ústí na Labem, která zmizela v lednu 2017. Jde o smutné čtení, policisté totiž dospěli k jediné verzi: dívka již nežije, její tělo se nachází ukryté na trase Plzeň – Ústí nad Labem. Za její smrt může podle policie přítel její matky Otakar S., který spáchal sebevraždu.

Případ pohřešované Michaely M.: ze tří vyšetřovacích verzí zbyla jediná, dívku zabil přítel její matky

"Hrdinové" z facebooku: dohledali jsme autory komentářů pod fotografií prvňáků

Fotka žáků první třídy na Základní škole Plynárenská v Teplicích, která vyvolala řadu nenávistných reakcí na sociálních sítích. | Foto: Zdeněk Traxler | Zdroj: Deník

Rodiče s učiteli vyděsily nenávistné komentáře pod fotografií prvňáků teplické základní školy. Byly na ní děti různých národností, což vyvolalo vulgární a nenávistné reakce. Velkou odezvu pak měly rozhovory se dvěma autory komentářů Víťou Kroupou a Alenou Čtvrtlíkovou, které server iROZHLAS.cz vypátral a vyzpovídal. Kroupa fotografii okomentoval: „Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí.“ Čtvrtlíková zase napsala, že rodiče „našich“ dětí by si na školu měli stěžovat. Po telefonu oba svoje výroky mírnili, prý je tak nemysleli. Čtvrtlíková se dokonce omluvila.

Nejsem nějaký rasista... velký, prvňáky jsem do plynu neposílal, hájí se autor komentáře pod fotkou z Teplic

Šetření na energiích obce stálo desítky milionů

Jako jediný server iROZHLAS.cz v několika textech popsal pozadí případu týkajícího se Energie pod kontrolou. Společnost podporovaná KDU-ČSL slibovala obcím, že díky ní za nákupy energií ušetří miliony. Zbyla z ní však jen prázdná skořápka s dluhy za desítky milionů a obvinění jejího šéfa Davida Tejmla.

Padlo obvinění za projekt, který připravil obce a školy o desítky milionů. Měl podporu lidovců

Babišovy finanční nesrovnalosti: audit vs. majetkové přiznání

Premiér Andrej Babiš | Foto: Jakub Dospiva | Zdroj: ČTK

Server iROZHLAS.cz upozornil na rozpor v majetkových přiznáních Andreje Babiše. Šéf hnutí ANO a nyní i premiér si nechal vypracovat audit, aby dokázal, že si vydělal na nákup dluhopisů za 1,25 miliardy korun. Redaktorka Kristýna Novotná zprávu auditorů porovnala s majetkovými přiznáními pro Poslaneckou sněmovnu a zjistila, že se liší o desítky milionů korun.

Audit příjmů Babiše nesedí s jeho majetkovým přiznáním. Liší se o desítky milionů

Po stopě kauzy policejních úniků Bereta

Redaktor Ondřej Golis přinesl obsáhlý materiál o jednom z nejostřeji sledovaných případů současnosti, který otřásl policií. Komplexně popsal kauzu Bereta, v níž kriminalisté kvůli obchodování s citlivými informacemi z vyšetřování stíhají expolicistu a detektiva Igora Gáboríka či státní zástupkyni Dagmar Máchovou.

Příběh kauzy Bereta: žalobkyně Máchová za jeden z úniků inkasovala až 23 tisíc, vyplývá z policejních dokumentů

Cena za pronájem na Pražském hradě: pro manžele Klausovy několik stovek měsíčně

Redaktorka Hana Mazancová zjistila, že nejlevnější nájem v Praze lze najít na nejlukrativnějším místě - v Královských zahradách Pražského hradu. Už čtrnáct let tam sídlí nadační fond manželů Klausových. Za tři pokoje, dvě koupelny, šatnu a chodbu platí 500 korun měsíčně. Prý proto, že sídlo nadace je řadu let provizorní.   

Nadace manželů Klausových stále sídlí na Pražském hradě. Prostory v Prezidentském domku si pronajímá za 500 korun ročně. | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Nadace Klausových stále sídlí na Pražském hradě. Za 500 korun ročně obývá Prezidentský domek

Tisíce za místo na kandidátce pardubické SPD

Nabídli jsme svědectví o praktikách některých členů SPD v Pardubickém kraji. Šéf pardubické organizace okamurovců a čerstvý poslanec Jiří Kohoutek nechal zřídit fond s poplatky za místo na kandidátce. Členům hnutí tvrdil, že se musí zaplatit kauce pro krajský úřad. Když se na to Kohoutka redaktorka Kristýna Novotná chtěla zeptat, utíkal před ní chodbami Poslanecké sněmovny.  

Praktiky pardubické SPD: kdo chtěl být na kandidátce, musel zaplatit. 'Byla to na lidi bouda,' říká exčlenka

Kauza ROP: výbušná výpověď Kušnierze a Novákův výlet do policejní cely

Celý rok jsme detailně sledovali třetí dějství nejrozsáhlejší dotační kauzy v historii Česka, ve které figurují severočeské politické a podnikatelské špičky. Informovali jsme například o výpovědi spolupracujícího obviněného, exšéfa dotačního úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze, který do kauzy "namočil" exsenátora Alexandra Nováka, podnikatele Daniela Ježka nebo bývalou hejtmanku Janu Vaňhovou z ČSSD. Popsali jsme také cestu Alexandra Nováka, který unikl zatýkání díky pobytu v USA, na Nový Zéland a do Německa, kde ho zadržela policie.

'100 milionů pro ODS, 100 pro ČSSD.' Obviněný Kušnierz v kauze ROP ukázal na politické strany

Exsenátor Novák odjel na Nový Zéland, odkud ho obratem vrátili. Na cestě ho zadrželi Němci

Drahé poradenství od Nečesaného manželky

Ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný. | Foto: ČTK

Za poradenství pro zdravotnické firmy inkasovala i pět tisíc na hodinu. Šárka Nečesaná, manželka ředitele liberecké nemocnice, ale takové odborné služby poskytovat nemohla, protože provozuje salon krásy, jak zjistila redaktorka Hana Mazancová. Nečesanou s manželem Luďkem chtějí policisté poslat před soud kvůli údajným milionovým úplatkům. Kriminalisté jsou přesvědčeni, že žádné poradenství se nikdy neodehrálo a Nečesaná takto pouze legalizovala možné úplatky pro jejího manžela.

Nečesaného žena radila firmám i za pět tisíc na hodinu. Praní úplatků, míní policie

Rekonstrukce masakru v Uherském Brodě, proč střílel Zdeněk K.

V jednom z našich prozatím nejdelších textů jsme zrekonstruovali řádění masového vraha Zdeňka Kováře v uherskobrodské restauraci Družba z února 2015 i okolnosti případu. Popsali jsme Kovářův vztah s manželkou, který podle policie tragédii akceleroval, ženu jsme našli v domě, kde dříve s Kovářem žili, mluvili jsme s aktéry kauzy, minutu po minutě jsme popsali, co se 24. února 2015 v Družbě stalo.

Proč střílel masový vrah Zdeněk K.? Manželky se s odstupem zastávají sousedé

Zlaté padáky na veterinární správě

Bývalý ředitel Státní veterinární správy Milan Malena | Foto: Repro ČT

Redaktorka Kristýna Novotná informovala o tom, jak se někteří zaměstnanci Státní veterinární správy za nestandardních okolností dostali k milionovým částkám. Třeba bývalý šéf veterinářů Milan Malena inkasoval na cestu do důchodu více než 1,7 milionu korun. Mělo jít přitom o kompenzaci za to, že nesměl nadcházející rok pracovat v oboru. Doložku navíc podepsal jen týden před odchodem z čela úřadu.

Konkurenční doložka jako zlatý padák na důchod. Exšéf veterinářů si tak přišel na 1,7 milionu

Peníze pro prezidentské kandidáty

Podrobně jsme sledovali, kdo posílá peníze zájemcům o Pražský hrad. Mirek Topolánek například dostal 350 tisíc korun od miliardáře Daniela Křetínského, pro jehož Energetický a průmyslový holding pracuje. Bývalý velvyslanec a exporadce Václava Havla Pavel Fischer zase dostal od Havlovy švagrové a majitelky Lucerny Dagmar Havlové 100 tisíc korun. Nejvíce však nasbíral bývalý předseda akademie věd Jiří Drahoš. Mezi jeho největší sponzory patří zakladatel společnosti Jablotron Dalibor Dědek, nadace BLÍŽKSOBĚ nebo miliardář Luděk Sekyra.

Havlová, Křetínský nebo Sekyra. Kdo prezidentským kandidátům platí kampaň?

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme