Kolejní gymnázium Open Gate je tak trochu jiná škola

Kolejní osmileté gymnázium Open Gate v Babicích u Říčan má za sebou teprve pětiletou historii. Dětem se věnuje kolem padesáti lidí včetně pedagogů a zdravotníků. Ze 178 studentů, kteří školou prošli, podpořila nadace Educa 140, a sice každoroční částkou 50 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učebna výpočetní techniky | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

V příštím školním roce škola otevře dveře i dětem prvního stupně. Studijní skladbu tvoří nadané děti z bohatých rodin, ale z 80 procent i děti ze sociálně znevýhodněného prostředí a dětských domovů. Těm několikasettisícové školné pokrývá nadace. Žáci ale musí projít těžkým přijímacím řízením.

Jedním z nich je i Libor, který na Open Gate přišel před pěti lety. Chce totiž studovat medicínu na jedné z prestižních amerických univerzit. Zároveň ale může srovnat dva typy vzdělání v České republice. Kolejní i obyčejné gymnázium.

„Je to velký rozdíl,“ potvrzuje Libor.

Studenti nosí uniformy jako v Anglii

To, že se jedná o tak trochu jinou školu, dokazuje i to, že areál zabírá plochu sedmi hektarů. Systémem vzdělání je podobná anglickým kolejním školám. Například i v tom, že studenti nosí uniformy. Zástupce ředitele školy Petr Chára to vysvětluje známým pořekadlem: šaty dělají člověka.

Kromě toho mají studenti svoji vlastní knihovnu, studentskou kavárnu, statek, koně, bazén, ale i divadlo. Právě tady žáci čtvrté třídy bavili návštěvu z nedaleké školky. Nakoukli jsme i do několika tříd a ve většině z nich probíhá veškerá výuka v angličtině.

Na první pohled se zdá škola pohádková. Někteří odborníci jsou ale k tomuto projektu skeptičtí. Dětský psycholog Václav Mertin si myslí, že dítě potřebuje i jiné než školní prostředí.

Vedení školy přiznává, že některým dětem se může stýskat a z internátní školy odejdou. Ale většina z nich si zvykne. Jejich prioritou je prostě studium.

Klára Bílá, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme