Kvůli Mynářovým narozeninám je zavřená část Hradu. Chtěl jsem, aby peníze zůstaly doma, říká kancléř

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář ve čtvrtek oslaví na Pražském hradě své padesátiny. Uzavřené jsou kvůli tomu celý den Jižní zahrady. Na oslavu dorazí i prezident Miloš Zeman. Pronájem ho vyjde na 180 tisíc, za celou akci - včetně vína a rautu - pak prý vydá nanejvýš 300 000 korun.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř Vratislav Mynář

Kancléř Vratislav Mynář | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Hradní úředníci uvedli, že o komerční využití prostor může požádat kdokoliv. Lidé z okolí bývalých prezidentů ale připomínají, že dřív se narozeniny úředníků na Hradě neslavily. Podle některých z nich to image Hradu neprospívá.

Zahrady Rajská, Hartigovská a Na Valech tvoří zhruba půl kilometru dlouhý pás linoucí se kolem jižní strany Pražského hradu. Na hlavní město poskytují velmi dobrý výhled. Hradní kancléř Vratislav Mynář v rozhovoru pro idnes.cz vysvětlil, proč si vybral právě toto místo.

Pražský hrad | Foto: Jolana Nováková | Zdroj: Český rozhlas

„Chtěl jsem, aby ty peníze zůstaly doma, to je jednoduché. Je správně dávat to tam, kde jsem zaměstnán a kde jsem nějakou dobu v pronájmu, a samozřejmě na bohulibou činnost než to dávat do soukromých rukou do nějaké restaurace. Hlavně to nedělám proto, abych ukázal nějakou pompéznost nebo sílu,“ řekl Mynář.

Mynář dodal, že Správě Pražského hradu za to zaplatí 180 tisíc korun. To je částka z ceníku, kterou ovšem na stránkách nenajdete. Je na vyžádání, jak Radiožurnálu řekl mluvčí správy David Šebek.

O pronájmu rozhoduje i Mynářova kancelář

Požádat o pronájem podle něj může kdokoliv, záleží ale na hradní správě i prezidentské kanceláři, kterou vede právě oslavenec Mynář, jestli akci povolí. Musí totiž vyhovovat charakteru Pražského hradu a provozně technickým podmínkám.

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

Kancléř očekává, že na jeho padesátiny dorazí asi 150 hostů. Mimo jiné ředitelé hradních odborů, politici, ale i lidé ze šoubyznysu. Zmínil zpěváka Daniela Hůlku nebo poslance Vítězslava Jandáka (ČSSD). Na akci nebude chybět ani prezident Miloš Zeman.

„Pan prezident na tuto oslavu narozenin zavítá, to není žádné tajemství. Oslavenec uhradí samozřejmě příslušný nájem, ty peníze půjdou třeba na opravu památek. Že nedochází k tomu, že by probíhala oslava zdarma z režie Pražského hradu. Bude řádně uhrazena a tyto peníze budou součástí rozpočtu Pražského hradu," řekl Radiožurnálu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Loni na Hradě slavil Nejedlý

Za předchozích prezidentů hradní úředníci v sídle českých králů neslavili. Potvrdili to kancléř z éry Václava Klause Jiří Weigel i bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček.

Podle obou mužů se prostory i v minulosti pronajímaly pro komerční účely, ale akci, jako je ta Mynářova, Špaček nepamatuje.

Zemanův poradce Nejedlý slavil padesátiny, část Hradu se kvůli tomu uzavřela

Číst článek

„Zdá se, že poměry se změnily. A jestli to nevadí prezidentovi, Správě Pražského hradu a ostatním institucím, které na Hradě sídlí - ale hlavní slovo má prezident - tak to je samozřejmě jejich rozhodnutí. Nicméně image Hradu to rozhodně neprospívá,“ domnívá se.

Téměř na den před rokem slavil na Hradě padesátiny hlavní Zemanův poradce, podnikatel a místopředseda Strany práv občanů Martin Nejedlý. Vybral si Královskou zahradu a Letohrádek královny Anny, který do té doby ke komerční akci pronajatý nebyl.

Obě místa se tehdy - stejně jako ve čtvrtek Jižní zahrady - uzavřela. Akci tehdy kritizovali někteří politici, podle kterých tím Nejedlý dával najevo, že je na Hradě hlavním šéfem a chová se, jako by ho dobyl.

Základní souhrnný ceník využití reprezentačních prostorů Pražského hradu
Ceny jsou v Kč bez DPH stanovené zákonem. 

Základní souhrnný ceník využití reprezentačních prostorů Pražského hradu | Foto: dab
  • Cena za využití prostorů je na 18 hodin pro přípravu, průběh a likvidaci akce.
  • „Příprava akce" v trvání max. 8 hodin je možná pouze v den předcházející dni začátku samotné akce a (nebo) v den začátku samotné akce. Jakmile smluvní partner překročí v den předcházející maximální dobu pro přípravu akce, bude mu účtována plná cena za využitíprostorů dle kategorie akce.
  • Volitelné služby jsou účtovány dle ceníku volitelných služeb.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme