Levicové strany domlouvají vládu, řekl premiér k dění v ÚSTR. ČSSD a KSČM to odmítají

Premiér Petr Nečas dnes znovu zopakoval, že podle něj má dění v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) politické pozadí. ČSSD a KSČM se prý chystají na budoucí vládní spolupráci. ČSSD nařčení odmítá a kontruje, že se prý premiér snaží odvést pozornost od vážných problémů. I KSČM tvrdí, že se podobnými věcmi strana nezabývá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav pro studium totalitních režimů

Ústav pro studium totalitních režimů | Foto: Tomáš Adamec

Minulý týden byl odvolán šéf ÚSTR Daniel Herman. Na protest proti postupně rezignovala celá patnáctičlenná vědecká rada.

Dnes navíc dostal výpověď první náměstek ředitele Eduard Stehlík, který se podle svých slov nedohodl s dočasně jmenovanou novou ředitelkou Pavlou Foglovou na podmínkách svého dalšího působení v ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Roli ÚSTR přiblížil komentátor ČRo Petr Nováček

„Toto už skutečně nabývá nebývale skandálních rozměrů. Já myslím, že každý soudný člověk musí vědět, o co ve skutečnosti jde. Je potřeba to označit pravými slovy: Jde o budoucí vládní spolupráci sociálních demokratů a komunistů,“ řekl dnes premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Zopakoval tak to, co z ODS zaznělo bezprostředně po odvolání Daniela Hermana. I sám Herman se tehdy vyjádřil, že za svým odvoláním vidí dohodu ČSSD s komunisty.

ČSSD to však stejně jako minulý týden odmítá. Jak dnes řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, sociální demokracie má jiné starosti a premiér se prý jen snaží odvést pozornost od vážných problémů.

„Nikdo ze sociální demokracie o takových věcech neuvažuje. Máme úplně jiné starosti. My se zabýváme omezováním zdravotní péče v této zemi. My se zabýváme tím, co se děje na ministerstvu práce a sociálních věcí, my dneska neplánujeme přebírání úřadů. To je bohužel tématem pouze konferencí, které tady někdo pořádá, protože chce tato opravdu vážná témata nahradit těmito nesmyslnými debatami o únorovém puči, které si tady kdosi vymyslel,“ reagoval Zaorálek.

Podobně se vyjádřil i šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik: „Ty věci co, kdo, s kým, jak po volbách bude vládnout, to je věcí občanů, jak rozhodnou ve volbách, a teď se skutečně těmito věcmi nezabýváme. A já můžu říci, že jsme ani podobné fantasmagorie, které padají, se sociální demokracií ani sami mezi sebou v komunistické straně neřešili,“ uvedl Pavel Kováčik v České televizi.

Vědecká rada ÚSTR se po odchodech rozpadla. Výpověď dostal i náměstek Stehlík

Číst článek

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček upozorňuje, že ÚSTR je instituce nejen vědecká, ale také státní a politická.

„Zaprvé, a to je asi pro mne nejdůležitější, má pod svými ochrannými perutěmi archiv bezpečnostních složek, jinými slovy, to jsou ty známé estébácké a jiné archivy. To je jistě důležité, ale není to to jediné,“ uvedl Nováček.

Další složkou je podle něj odborné historické bádání – ústav má odhalovat kořeny a projevy totality. Je však také institucí do jisté míry politickou.

„Protože v jejím čele stojí sedmičlenná hlavní rada, kterou jmenuje Senát. A ten Senát je nějak politicky složen. Když ten ústav vznikal, měla v něm převahu pravice. Pak se ovšem, což nikdo nečekal, i Senát stal baštou levice. A tím je dáno, že Ústav pro studium totalitních režimů skrze tu hlavní radu a potažmo šéfa ústavu může být vtahován do politické hry a to se možná právě nyní děje,“ poznamenal Nováček.

Lucie Husárová 1, Jakub Šídlo, Veronika Neprašová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme