Pokud Babiš nenavrhne Koudelku, sejde se na popud koalice Spolu sněmovna. Premiér rozhodne v pondělí

Pokud premiér Andrej Babiš (ANO) nenavrhne nynějšího šéfa Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku na pokračování ve funkci ředitele kontrarozvědky, chce koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) svolat mimořádnou schůzi sněmovny. Podpisy sesbírala, uskutečnila by se v příštím týdnu, sdělil na páteční tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala. O osudu Koudelky rozhodne Babiš v pondělí, jak potvrdil v SMS pro Radiožurnál.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:47 6. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Babiš oznámil, že v pondělí bude o obsazení místa šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) jednat s předsedou koaličních sociálních demokratů Janem Hamáčkem. Předtím neuspěl s návrhem, aby téma v pátek probral bez vládního návrhu nominanta sněmovní bezpečnostní výbor. 

„V pondělí rozhodneme. Pan Kotena (předseda sněmovního výboru pro bezpečnost z SPD) jsem požádal. Můžu zaslat kopii,“ napsal Babiš Radiožurnálu.

„Budeme se snažit situaci odblokovat krokem, který považujeme za krajní, a to je, že jsme shromáždili podpisy ke svolání mimořádné schůze sněmovny, která by se touto věcí zabývala,“ řekl Fiala.

Jde podle něj o krok mimořádný. „Jsme připraveni ho nepoužít, pokud pan premiér Babiš udělá to, co by bylo logické, a v příštích dnech navrhne jméno pana plukovníka Koudelky a vyřeší záležitost tak, aby kontinuálně pokračovala práce BIS,“ doplnil šéf občanských demokratů.

Vlivný člen ANO Jaroslav Faltýnek Radiožurnálu sdělil, že pokud opoziční poslanci nasbírají dostatek podpisů, tak předseda sněmovny musí schůzi svolat. „Celá věc je ale plně v kompetenci vlády, takže nevím, co bychom vyřešili. Blíží se volby, takže se trochu obávám, že mimořádných schůzí svolaných opozicí bude přibývat, jen nevím, jestli Poslanecká sněmovna je to správné místo, kde si dělat předvolební kampaň,“ uvedl Faltýnek.

Koudelkovy kvality

Fiala míní, že se Koudelka ve funkci osvědčil, proto by měl pokračovat. Bezpečnostní informační služba se podle něj těší důvěře partnerů a služba i ředitel mají podporu napříč politickým spektrem. Připomněl, že Babišova vláda několikrát navrhla ředitele BIS na povýšení do generálské hodnosti. Tomu ale nevyhověl prezident Miloš Zeman.

Babiš se v pondělí sejde s Hamáčkem kvůli šéfovi BIS Koudelkovi. Poté oznámí vládní stanovisko

Číst článek

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky je důležité, aby si Česko uchovalo vysoký bezpečnostní standard z posledních let. „Je důležité, aby BIS nebyla znejišťována, měla dobré personální vedení a byla předvídatelná i pro své zahraniční partnery,“ řekl.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v souvislosti s BIS připomněla kauzu Vrbětice.

České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což na jaře vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem.

„Moc dobře víme, kdo sehrál klíčovou úlohu k tomu, aby se podařilo pachatele identifikovat,“ řekla. Destabilizací situace v BIS by podle ní bylo nadšené právě Rusko. Koudelku a BIS dlouhodobě kritizuje prezident Zeman.

‚Lavírování je nedůstojné‘

K podpoře prodloužení mandátu Michala Koudelky v pozici vedení BIS se přidávají také poslanci ze stran STAN a Piráti. Předseda hnutí a člen bezpečnostního výboru sněmovny Vít Rakušan (STAN) řekl, že lavírování je pro BIS nedůstojné, urážející pro Koudelku a ostudné pro Česko.

STAN podle něj jednoznačně podporuje setrvání Koudelky a zároveň žádá, aby vláda rozhodla alespoň nějak, když ne pro něj.

„Rozhoduje vláda, výbor návrh pouze projednává, bere na vědomí, může mít kladné stanovisko,“ uvedl Rakušan. Správný postup by podle něj byl, kdyby Babiš učinil rozhodnutí a na výbor vláda přišla už s nominací.

Zmínil, že část výboru chtěla věc probrat s předstihem a žádala o jednání před měsícem, opoziční poslanci ale neuspěli. Současný postoj premiéra svědčí podle Rakušana o jeho licoměrnosti, nedostatku státnickosti.

Jsme znepokojeni kličkováním, které předvádí premiér Babiš kolem jmenování ředitele BIS. Jsem přesvědčen, že věci, které fungují, se nemají měnit a osoby, které se ve svých funkcích osvědčily, mají pokračovat. BIS pod vedením Michala Koudelky pracuje velmi dobře.

10:16 – 06. 08. 2021

11 348

Chová se podle něj jako srab, když vláda dlouhodobě doporučovala prezidentovi, aby se Koudelka stal generálem, a nyní není schopna se za něj v rozhodné chvíli postavit.

Rakušan má za to, že Babiš jednoznačně ustupuje prezidentu Miloši Zemanovi, který Koudelku dlouhodobě kritizuje, což má i mezinárodní kontext.

Připomenul, že spojenecké země vyjadřují obdiv k českým bezpečnostním službám, jmenovitě Koudelkovi. „My lavírujeme, zda má pokračovat,“ konstatoval. Může to podle něj vyvolávat otázky ohledně náklonnosti k názorům Ruska.

Tragikomická hra

Ke kritice postupu, jaký premiér Babiš zvolil, se přidal také místopředseda výboru pro bezpečnost Lukáš Kolářík (Piráti).

„Přehazování odpovědnosti na bezpečnostní výbor nebo oddalování jmenování nového ředitele je pouze další mediální hrou premiéra, kterou mate veřejnost a může závažně destabilizovat naši bezpečnostní službu,“ uvedl Kolářík v tiskovém prohlášení.

Podle senátora Pirátů Lukáše Wagenknechta pak Babiš rozehrál další tragikomickou hru, díky které se zbavuje odpovědnosti role premiéra.

„Je zjevné, že současné kroky premiéra pouze oddalují odpovědnost za jeho rozhodnutí ohledně nového vedení BIS. Není podstatné, jestli tak činí pod tlakem pana prezidenta, nebo si vytváří další nástroj pro vyjednávání po podzimních volbách. Postup, který pan premiér zvolil, svědčí o absolutním amatérismu, jehož dopadem je snížení důvěry v Českou republiku jako spolehlivého partnera NATO,“ uvedl Wagenknecht.

ztr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme