Část zahraničních lékařů pracuje v Česku bez aprobační zkoušky, odhalila kontrola ministerstva

Některé nemocnice zaměstnávají lékaře z ciziny bez aprobačních zkoušek. Problém, na který dlouhodobě upozorňuje Česká lékařská komora, potvrdily kontroly ministerstva zdravotnictví. Lékaři ze zemí mimo unii jsou přitom bez potřebných zkoušek na úrovni českých mediků a bez dohledu atestovaného lékaře pracovat nesmí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní pojišťovny můžou prohřešky trestat nezaplacením péče. V praxi jde ale problém řešit jen těžko. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Lékaři-cizinci nejčastěji míří do nemocnic, které mají největší personální problémy.

„Pokud třeba na interním oddělení v nemocnici v Chebu máte šest Ukrajinců, tak by to znamenalo, že tam musíte mít minimálně šest kvalifikovaných internistů. To je samozřejmě iluzorní,“ upozornil už dřív Radiožurnál prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Proočkovanost klesá i kvůli mýtům na internetu, vedlejších účinků je nepatrně, říká doktorka

Číst článek

Zdravotní pojišťovny to můžou trestat nezaplacením péče. V praxi jde ale problém řešit jen těžko.

„Kdybychom měli postupovat do důsledku, tak v některých případech bychom museli dát podnět k zavření části nemocnice nebo celé nemocnice, což je problém,“ přiznal náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

V Česku pracují stovky lékařů ze zemí mimo Evropskou unii. Ministerstvo jejich zaměstnávání kontroluje jen na základě podnětů. Na plošné kontroly nemá kapacity.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme