Ministr zdravotnictví počítá s poplatky pacientů

S poplatky pacientů počítá od ledna příštího roku ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Podle něj by lidé dávali 20 korun za recept a po padesátikoruně za návštěvu lékaře, den pobytu v nemocnici a ošetření na pohotovosti. Ministr tak chce podle svých slov zamezit plýtvání s penězi a zneužívání zdravotních služeb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacient u lékaře | Foto: NEPOUŽÍVAT internet | Zdroj: AFP

Než ale pacienty zatíží poplatky, chce provést zásadní reformní změny. Julínek mimo jiné počítá s tím, že změní zdravotní pojišťovny v akciové společnosti, které si budou konkurovat, a zřídí státní úřad, který bude na činnost pojišťoven dohlížet. Připraví jednotný zákon o zdravotních pojišťovnách. Dosud má svůj zákon Všeobecná zdravotní pojišťovna a podle dalšího zákona se řídí zaměstnanecké pojišťovny.

V legislativním plánu ministerstva je první na řadě zákon o zdravotnické záchranné službě. Tato oblast nebyla dosud zákonem nikdy upravena. Následovat bude technická novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která od ledna 2008 změní systém úhrad léků podle norem Evropské unie. Novelu dostane parlament ještě před prázdninami.

Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme