V pondělí začne platit nouzový stav. Nebudou muzikály a opery, sport bude bez diváků

V Česku začne v pondělí 5. října opět platit nouzový stav, má zabránit šíření epidemie koronaviru. Návrh ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) schválila vláda. Prymula důvody zavedení zvláštního režimu vysvětlil dopoledne ve sněmovně snahou zbrzdit tempo růstu počtu nemocných. Bez vyhlášení nouzového stavu by podle něj mohl počet pacientů s covidem koncem října ohrozit kapacitu zdravotnických zařízení.

Praha (Aktualizováno: 17:20 30. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drive-in volebního stanoviště pro voliče v izolaci a v karanténě, Letná

V Česku bude od 5. října opět platit nouzový stav | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nouzový stav doprovodí opatření avizovaná zatím na dva týdny. V žádném případě nebudou podle Prymuly omezovat život v zemi jako na jaře. „Rozhodně to nebudou opatření, která by vedla k zavírání podniků,“ zopakoval. Dodal, že omezí hlavně život Čechů ve volném čase. Platit budou také jen v rizikových regionech, vyhlašovat je budou místní hygienické stanice.

Projděte si opatření, která budou platit od pondělí 5. října:

Nouzový stav

Od pondělí 5. října začne v Česku opět platit nouzový stav, má zabránit šíření epidemie koronaviru. Návrh ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) ve středu schválila vláda. Platit bude po 30 dní, tedy do začátku listopadu.

„Nejde o to, jaké jsou denní přírůstky, ale o to, že generují vyšší počet pacientů vyžadujících hospitalizaci,“ uvedl Prymula na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

„V souladu s článkem 5 a 6 ústavního zákona o bezpečnosti České republiky, vláda vyhlašuje pro území ČR z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru SARS CoV-2 nouzový stav od 00.00 hodin dne 5. října 2020 na dobu 30 dnů,“ informovala Strakova akademie na twitteru.

Nouzový stav doprovodí opatření avizovaná zatím na dva týdny, například uzavření středních škol v rizikových oblastech či plošné omezení zpěvu ve školách a omezení počtu lidí na akcích uvnitř i venku na deset, respektive 20. V žádném případě nebudou opatření podle Prymuly omezovat život v zemi jako na jaře. „Rozhodně to nebudou opatření, která by vedla k zavírání podniků,“ zopakoval. Dodal, že omezí hlavně život Čechů ve volném čase. Některá opatření budou platit také jen v rizikových regionech, vyhlašovat je budou místní hygienické stanice. V závislosti na vývoji epidemie po 14 dnech vláda zváží další, podle Prymuly zřejmě mírnější opatření.

Průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného by podle Prymuly souhrn nových opatření mohl snížit ze současné hodnoty 1,2 o 30 až 40 procent, tedy až na 0,8 až 0,9. Když se takzvané reprodukční číslo dostane pod jedna, nových případů začne ubývat, což je podle Prymuly cílem ve středu schválených opatření.

Nouzový stav může sněmovna zrušit. Prymula si po středeční diskusi v dolní komoře myslí, že k tomu nepřistoupí.

Zavření středních škol

Od pondělí 5. října se na dva týdny uzavřou střední školy v okresech, které jsou na takzvaném semaforu nákazy koronavirem označeny červenou nebo oranžovou barvou. O opatřeních rozhodnou hygienici v jednotlivých krajích. Na tiskové konferenci po jednání vlády to ve středu řekl novinářům ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Opatření by podle něj mělo omezit šíření epidemie covidu-19.

Prymula: Nouzový stav má být vyhlášen od pondělí. Za 30 dnů bychom druhou vlnu měli zvládnout

Číst článek

V Česku je podle dat ministerstva školství zhruba 1300 středních škol, do kterých chodí přibližně 420 000 žáků. Ve středních školách pracuje kolem 46 500 učitelů.

Červenou barvu má na mapě hodnotící regiony podle rizika nákazy koronavirem v současnosti Praha. Většina okresů je pak oranžová, což značí druhý stupeň nebezpečí. Dalších 18 okresů je zelených v prvním stupni rizika.

Sportovní utkání

Sportovní utkání se budou v Česku od pondělí 5. října konat bez diváků, rozhodla na středečním zasedání vláda. Na stadiony smějí sportovci, realizační týmy, personál zabezpečující utkání a média do počtu 130 lidí, řekl po zasedání kabinetu ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Omezení je jedním z opatření, která souvisejí s pondělním začátkem nouzového stavu kvůli šíření nového typu koronaviru. Prymula uvedl, že platnost opatření je zatím nastavena na dva týdny do neděle 18. října.

Zahubíme-li sport, stanou se rizikovou skupinou i čtyřicátníci, varuje Lukš z Národní sportovní agentury

Číst článek

Prymula novinářům řekl, že o opatřeních v případě sportu úřady diskutovaly se zástupci sportovních svazů. Za nejrizikovější z hlediska šíření covidu-19 nepovažuje chování fanoušků na stadionu, ale shlukování vyššího počtu osob po zápasech. „Přistoupili jsme k tomu tak, že veškeré oficiální sporty, které jsou registrované, ať už vrcholové, nebo výkonnostní, hrají, ale bez diváků,“ řekl Prymula.

Na utkáních profesionálů, ale i u nižších soutěží, platí limit 130 osob. „Celé realizační týmy včetně obou týmů, zabezpečovací personál, personál televizí tam může být přítomen do tohoto počtu,“ uvedl Prymula. V případě zájmové činnosti, kdy se sejdou například lidé po práci a chtějí si zahrát fotbal, je jejich počet omezen maximálně na 20. „Málokdy se hraje 11 na 11, spíš se hraje v menších počtech a věřím, že po dobu 14 dnů to vydržíme,“ dodal.

Profesionální a organizovaný sport

Profesionální a organizovaný sport na všech úrovních bude moci fungovat i za nouzového stavu. Nebude se na něj od pondělka vztahovat omezení shromažďování na deset lidí uvnitř a 20 venku. Profesionální a amatérské soutěže se ale budou konat bez diváků. Dříve avizované opatření, které by mělo platit dva týdny, ve středu schválila vláda.

Pravidla kurzarbeitu sněmovna zrychleně neprojedná. ‚Zaslouží si debatu,‘ řekla Maláčová

Číst článek

„Veškeré oficiální sporty, které jsou registrované, hrají, ale bez diváků,“ řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula. Počty účastníků jsou navržené tak, aby umožnily konání zápasů. V případě fotbalové ligy to bude 130 lidí. Zájmová sportovní činnost rekreantů, která není zastřešená svazem, musí respektovat předepsané limity.

Do ochozů mohlo od minulého čtvrtka maximálně 1000 lidí v halách a 2000 venku, od pondělka se tribuny vyprázdní úplně. Podle Prymuly je rizikové shromažďování fanoušků po zápasech.

Na dva týdny je prozatím ochromený neorganizovaný amatérský sport, na který se výjimka nevztahuje. „Když si třeba lidé po práci budou chtít zahrát fotbal, tam to omezení je do dvaceti lidí. Tam myslím, že to problém není, málokdy se hraje 11 na 11. Ty dva týdny to vydrží. U obecných volnočasových aktivit to bude omezeno,“ poznamenal Prymula.

Méně pohybu budou mít i děti na druhém stupni základních škol. Tam bude klasický tělocvik nahrazen pohybovými aktivitami venku. Pro žáky prvního stupně se nic nezmění. Před rušením tělocviku varoval předseda České unie sportu Miroslav Jansta. „Tím dětem vlastně říkáme, že pohyb a sport je zbytnou věcí. Přitom my to vnímáme naopak, pravidelný pohyb je klíčem k lepší imunitě také u dětí, které budou mít další důvod se vrhnout do digitálního světa her,“ uvedl 

Omezení v restauracích

V restauracích bude moci být od pondělí 5. října u jednoho stolu nejvýš šest lidí. Obchodů se podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nová opatření nedotknou. Novinářům to řekl po středečním jednání vlády. V minulých dnech avizoval, že by se mohlo omezit shromažďování v obchodních centrech, aby se tam nepřesunuly děti ze škol.

Svatby a pohřby

Na svatbách a pohřbech bude podle ministra počet účastníků omezen od 19. října. Účastnit se jich bude moci nejvýše 30 lidí. Opatření bude platit podle Prymuly dva týdny do konce nouzového stavu. Pokud by se vývoj epidemie zlepšil, může být zmírněno. „Mohl by se maximální počet navýšit třeba na 50 osob, ale to už je spekulace,“ řekl Prymula. Od pondělí budou nejméně na dva týdny zakázány plesy a podobné akce.

Omezení církevních obřadů

Počet lidí na církevních shromážděních vláda omezí na dobu dvou týdnů maximálně na sto. Při církevních obřadech nemají zaznívat zpěvy. Po mimořádném zasedání vlády o tom novináře informoval ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Omezení podle něj nebude trvat po celou dobu ve středu vyhlášeného měsíčního nouzového stavu. Po dvou týdnech vláda zváží jejich změnu.

Zatím se tedy opatření nedotknou Památky zesnulých 2. listopadu, kdy se římskokatolická církev modlí za zemřelé.

ČTK, tzr, ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme