Krčál opsal i část své diplomové práce. Úvodních 17 stran je totožných s jeho bakalářským textem

Bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) opsal část své diplomové práce. V pátek to uvedla Česká televize (ČT), podle níž je úvodních 17 stran totožných s Krčálovou bakalářskou prací. Kvůli podezření z plagiátorství při sepsání bakalářské práce Krčál tento týden rezignoval na pozici ministra, poté se vzdal i stranických funkcí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Krčál diplomovou práci s názvem Volný čas dospělých odevzdal na pražské soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského v roce 2009.

Krčál po odchodu z ministerstva rezignoval i na stranickou funkci. V kraji ho zastoupí místopředseda Joukl

Číst článek

Podle ČT se dokument v první části zcela shoduje s Krčálovou o dva roky starší bakalářskou prací ze zlínské Univerzity Tomáše Bati, výjimkou je pouze nahrazení věty „ve své bakalářské práci bych se chtěl věnovat“ větou „ve své diplomové práci bych se chtěl věnovat“.

Mluvčí Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK) Jan Červenka ČT řekl, že podle dochované studijní dokumentace Krčál studoval úspěšně a diplomovou práci v oblasti andragogiky řádně obhájil.

Práce prý splnila potřebné formální náležitosti. V roce 2009 se ale ještě na univerzitě nepoužíval antiplagiátorský systém, který by odhalil opsané pasáže, škola ho začala používat až v roce 2012.

Rezignace Taťány Malé

Pochybnosti ohledně Krčálovy bakalářské práce se objevily pouhý týden poté, co rezignovala ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO), která čelila obvinění z plagiátorství svých diplomových prací. Na nesrovnalosti v jejích textech jako první upozornil Radiožurnál

Problémy se nejdříve našly u její magisterské práce z roku 2011, později experti oslovení Radiožurnálem odhalili nesrovnalosti i u její závěrečné práce z Mendelovy univerzity.

Podezření z plagiátorství Taťány Malé

  • Radiožurnál koncem června upozornil, že dnes už bývalá šéfka resortu spravedlnosti Taťána Malá (ANO) zřejmě opisovala v diplomové práci odevzdané na Panevropské univerzitě v Bratislavě v roce 2011.

  • Specializovaný systém na odhalování plagiátů odhalil opakovanou shodu s příspěvky na internetu nebo s diplomovou prací na obdobné téma z roku 2006.

  • Podezření z plagiátorství se poté objevilo i u druhé vysokoškolské práce. Šlo o text na téma „Mikroklimatické podmínky v chovu králíků“, kterou Malá obhajovala v roce 2005 na brněnské Mendelově univerzitě a získala díky ní titul Ing.

  • Taťána Malá následně 9. 7. 2018 rezignovala, stalo se tak pouhých 13 dní od jejího uvedení do funkce.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme