Konec prázdnin přinese vedra, s příchodem školního roku se ochladí

Závěr letošního srpna bude teplý. Průměrná teplota v příštím týdnu bude kolem 28 stupňů Celsia. S příchodem školního roku se zhruba o šest stupňů ochladí. Srážkově budou příští čtyři týdny průměrné. Vyplývá to ze sobotní dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Dále také platí výstraha před silnými bouřkami pro celé Česko.

Počasí Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Období od 26. srpna do 22. září bude jako celek teplotně mírně nadprůměrné. Nejteplejší bude příští týden, kdy se průměr nejvyšších denních teplot bude pohybovat kolem 28 stupňů. Denní maxima ale mohou překročit i tropickou třicítku.

„Předpokládané teploty by se v průběhu příštího týdne měly pohybovat nejčastěji mezi 27 a 32 stupni Celsia. Tepla mají být nejvyšší uprostřed týdne, přibližně ve středu nebo ve čtvrtek,“ popsal pro Radiožurnál meteorolog Josef Hanzlík.

„Tyto teploty jsou silně nadprůměrné. Denní maxima se v průměru pro toto období pohybují mezi 21 až 23 stupni Celsia, takže budeme přibližně pět až šest stupňů nad normálem,“ dodal.

Na začátku nového školního roku se podle meteorologů ochladí. První dva zářijové týdny se budou teploty pohybovat kolem 22 stupňů Celsia. Ještě o dva stupně nižší by měly být teploty v týdnu od 16. do 22. září.

Podzimní mlhy

Z hlediska srážek nebudou následující čtyři týdny vybočovat z množství obvyklého v této části roku. Průměrný úhrn srážek v Česku je v tomto období 56 milimetrů.

„Myslím, že stav sucha, hlavně v povrchové vrstvě půdy, se zlepšil, protože srpen byl oproti červenci na srážky výrazně bohatší. I když převažovaly srážky konvektivní, tedy lokální. Tyto srážky by měly převažovat i během následujícího týdne. Dá se říci, že snad kromě středy, očekáváme každý den nějakou tu přeháňku nebo bouřku. Více jich bude v první polovině tohoto týdne, a potom také během příštího víkendu,“ uvedl Hanzlík.

Povrchové sucho v Česku podle meteorologů pomalu ustupuje. V hlubších vrstvách půdy ale vláha chybí

Číst článek

„V průběhu září většinou ubývá těchto konvektivních jevů a bouřek, v průměru tedy na září připadají dva bouřkové dny oproti srpnu, kdy se průměr pohybuje kolem šesti dnů. Naopak ale bude přibývat mlh, tedy náznak podzimního počasí,“ doplnil meteorolog.

Dlouhodobá průměrná teplota v Česku v období od 26. srpna do 22. září je 14,1 stupně Celsia. Nejchladnější byl rok 1996, kdy se průměr dostal jen na 11,6 stupně. Naopak nejtepleji bylo před třemi lety s průměrem 17,4 stupně.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje Český hydrometeorologický ústav. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Výstraha před bouřkami

Pro celé Česko pak nadále platí výstraha meteorologů před silnými lokálními bouřkami. Provázet je mohou vydatné srážky s úhrny kolem 40 litrů vody na metr čtvereční. Ojediněle může déšť rozvodnit menší toky a zatopit níže položená místa jako podchody, podjezdy či sklepy.

Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Lidé by si měli podle meteorologů dávat pozor na nárazy větru, které mohou lámat větve stromů. Výstraha potrvá až do noci z pondělí na úterý

V neděli má být obecně oblačno až polojasno. Ráno ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Ojediněle, odpoledne a večer místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle i silné, doprovázené přívalovými srážkami. Nejvyšší teploty 26 až 30 °C. Slabý, přes den přechodně mírný vítr 2 až 6 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

Výstraha před silnými bouřkami, která platí do pondělní noci | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Veronika Šírová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme