Požár na hradě Pernštejn napáchal škody za 100 milionů

Gotický hrad Pernštejn na Brněnsku poničil mohutný požár. Oheň byl nahlášen krátce před šestou hodinou ráno, asi po třech hodinách se ho hasičům podařilo lokalizovat. Ohni padla za oběť budova depozitáře a podle odhadů ministerstva kultury se škoda může vyšplhat na 100 milionů korun. Proč oheň vzplál, to stále zjišťují vyšetřovatelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

požár na Pernštejně | Foto: Igor Šefr

Požár na gotickém hradu Pernštejn vypukl před šestou hodinou ráno. Všiml si ho občan, který viděl nad objektem šlehat plameny a kouř. Plameny se šířily po střeše budovy, kde byl umístěn depozitář. Škoda se už podle odhadů ministerstva kultury vyšplhala na 100 milionů korun. Hlavního paláce se naštěstí živel nedotkl.

Na místě zasahovalo 20 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Jejich práci ztěžovala špatná poloha hořící budovy, která stojí až na třetím nádvoří. Hasiči tak museli zanechat své vozy na prvním nádvoří a kvůli nedostatku vody na hradě musela být zřízena i dálková doprava vody.

Na místě byl s dobrovolnými hasiči i starosta Nedvědic Josef Dočekal. Podle něj byl oheň pod kontrolou už před osmou hodinou, tedy pouhé dvě hodiny od jeho vypuknutí, a hasiči tak mohli začít se strháváním ohořelých krovů: "Zatím je to dost nepřehledné, ale už to pomalu končí. Chytly staré sýpky a depozitář." Josef Dočekal také Radiožurnálu připomněl, že depozitář stojí mimo hlavní budovu, napravo od vstupní brány. Hlavní trakt tak zůstává zachován.

Jak celou událost viděli ráno obyvatelé obce Nedvědice, která je hradu nejblíž, popsala Českému rozhlasu zaměstnankyně tamní základní školy: "Vůbec nic blizšího nevíme, hoří tam, střídají se tam auta. Tady v rybníku nabírají vodu a jezdí tam. Jinak nevíme nic blizšího."

V současné době je požár lokalizován, což znamená, že se dál nešíří. Protože se ale zřítila střecha objektu o rozměrech zhruba 20 x 80 metrů a hrad prohořel i dovnitř do sbírek, probíhá nadále likvidace lokálních ohnisek a dohašování zbytku hořících trámů a hořlavin. To může trvat ještě poměrně dlouho, někteří odborníci dokonce nevylučují, že se tam bude pracovat ještě v sobotu.

Vyšetřování příčin požáru stále trvá. Verzí, jak mohl vzniknout, je několik - od úmyslného založení až po chybu v elektroinstalaci. Patří mezi ně i úvaha spojená s probíhajícími opravami, říká mluvčí krajských hasičů Denisa Štursová. "Den předtím tam probíhaly opravy, což by mohlo souviset, ale byla by to v současné době ještě spekulace."

Ať už příčinou bylo cokoli, lidé v okolí jsou šokovaní. K hradu mají vztah a nemohou se vyrovnat s tím, že po tolika nákladných rekonstrukcích je část objektu opět zničená. "Oslovíme ministra kultury, jestli by nám finančně pomohl, abychom ten náš krásný hrad zase mohli dát do pořádku," říká starosta Nedvědic Josef Dočekal.

Milan Kopp, Marika Táborská, Zuzana Kopuletá, Markéta Hýlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme