Pravicová opozice chce svolat mimořádnou schůzi kvůli výrokům Sobotky o sankcích

Opoziční TOP 09 a ODS chtějí svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. A to kvůli výrokům premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky o případném zpřísnění evropských protiruských sankcí. Sobotka účinnost sankcí zpochybnil a s podporou dalších váhá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 16.7.2014

Poslanecká sněmovna 16.7.2014 | Foto: Filip Jandourek

Podle TOP 09 a ODS jsou postoje předsedy vlády nepřijatelné a poškozují Česko.

„Poslanci TOP 09 a ODS proto vyvolají mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, kde se pokusí prosadit, aby Poslanecká sněmovna ochránila důstojnost České republiky a její pověst země, která ctí svobodu, demokracii a mezinárodní právo,“ napsali ve společné tiskové zprávě ODS a TOP 09.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sankcích EU vůči Rusku a o výrocích premiéra mluvili europoslanec za ODS Jan Zahradil a poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna

Pro odvážnější přístup k sankcím se už včera vyslovil i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, naopak postoj premiéra Sobotky dnes podpořil ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek označil výroky a přístup Bohuslava Sobotky i Andreje Babiše za poškozující dobré jméno Česka. „Váhavost a troufnu si říct zbabělost některých našich vládních představitelů před sankcemi je myslím ostudou České republiky,“ uvedl.

Premiéra kritizoval i europoslanec za ODS Jan Zahradil.

„Já nemám nic proti tomu, pokud si vládní koalice na nějakém vnitřním uzavřeném zasedání vlády vyhodnotí efektivitu sankcí, ale jsem absolutně proti tomu, aby pan premiér hned po ukončení summitu Evropské unie vytruboval do veřejnosti, že on nebude podepisovat žádný bianco šek a že s tím v podstatě nesouhlasí nebo že k tomu má výhrady. Ty sankce nemají jenom materiální efekt, mají samozřejmě také psychologický efekt,“ poznamenal Zahradil.

Podle něj jde i o symbolickou jednotu evropského postupu vůči Rusku, kterou takto Sobotka nabourává.

Babiš podpořil Sobotkův postoj k sankcím. Ty dosavadní podle něj nezabraly

Číst článek

Hlavním argumentem odpůrců sankcí je, že Česku či celé Evropě škodí, ale přitom na Rusko nezabírají. Myslí si to i Sobotkův spolustraník z ČSSD a člen zahraničního výboru Jaroslav Foldyna.

„My tady chceme dělat sankce vůči Rusku, státu, který je mnohonásobně ekonomicky silnější, a kdo zná naturel Ruska, tak ví, že tyto sankce nevedou k žádnému řešení, ba naopak, ten konflikt a problém ještě prohlubují,“ řekl Foldyna.

Proti sankcím se staví i část parlamentní opozice, hnutí Úsvit a komunisté.

„Oni panu premiérovi vytýkají něco, co není vůbec pravda. Podle mého soudu je možné jeho chování vysvětlit také tak, že se konečně postavil k věci samostatně, že ne vždy musíme poslouchat na slovo, co nám kdo řekne ze zahraničí,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, podle nějž kvůli Sobotkově postoji není nutné svolávat mimořádnou schůzi.

Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura diskusi o sankcích vítá.

Premiér Bohuslav Sobotka na summitu EU v Bruselu | Foto: ČTK Jakub Dospiva

„Česká republika a její diplomacie je velice slabá. A to od začátku problému na Ukrajině. Proto bychom rádi na parlamentní půdě prodiskutovali postupy a postoje české diplomacie a této vlády. A hlavně bychom rádi našli konsenzus napříč politickými stranami, aby byl další postup koordinován,“ přiblížil Okamura.

Podle Úsvitu je třeba tlačit hlavně na mírové řešení krize. Lidé na Ukrajině včetně těch z proruských oblastí by měli o své budoucnosti rozhodnout sami v referendu.

Podnět ke svolání mimořádné schůze musí podat nejméně 40 poslanců. ODS a TOP 09 jich dohromady mají 42.

bre, kov, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme