Před Úřadem vlády demonstrují odpůrci radarové základny

Lednová demonstrace odpůrců americké základny v Česku byla podle soudu legální. Městský soud zrušil rozhodnutí magistrátu, který pochod zakázal kvůli obavám z chaosu v dopravě. Tento argument ale soud neuznal. Dnes byla před Úřadem vlády zorganizována další demonstrace, tentokrát povolená demonstrace proti chystané radarové základně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar protivzdušné obrany | Zdroj: ČTK

Demonstrantů je před Úřadem vlády několik stovek. Organizátoři z iniciativy NE základnám postavili před budovou Úřadu vlády takzvanou mírovou antiradarovou základnu, tedy tři stany s vlajkami s nápisem "Mír". Kolem těch stojí demonstranti s transparenty a vlajkami.

Požadavek účastníků demonstrace, kromě toho, aby v Česku radarová základna vůbec nebyla, je také referendum v případě, že by vláda s výstavbou základny souhlasila. Další cíl demonstrace je společenský dialog. To se organizátorům vzhledem k více než 15 tisícům podpisů pod peticí proti radarové základně zřejmě daří. Na demonstraci zazněl ještě jeden požadavek - aby byly Brdy vyhlášeny národním parkem.

Proti výstavbě radarové základny v Česku by se mělo demonstrovat také v dalších šesti zemích: Itálii, Maďarsku, Řecku, Španělsku, Švýcarsku a dokonce také v Argentině. Písemné protesty na české ambasády by měly přijít také z Francie a Holandska. Demonstrace by měly organizovat iniciativy, které jsou blízké Humanistické straně, tedy spolupořadatelce českých demonstrací. Iniciativu proti americkým základnám v Česku a Polsku podpořili i evropští, norští a maďarští zelení.

S americkými plány v Evropě souhlasí iniciativa nazvaná Pro základnu. Její petici už podepsaly čtyři tisíce lidí.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme