Přehled tisku: agrese na školách, úpadek plzeňské hutě a porušení patentu u eReceptu

Na základní školách přibývá útoků na učitele. Tématu se věnuje Mf Dnes. Na Státní ústav pro kontrolu léčiv míří žaloba kvůli eReceptu. Regionální deník píše, že ústav podle žaloby porušuje dvanáct let starý patent. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

přehled tisku Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školáci na základní škole (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Mf Dnes

Na základní školách přibývá útoků na učitele. Tématu se věnuje Mf Dnes. S agresivitou se setkávají i studenti mezi sebou. 7 a půl procenta českých patnáctiletých žáků uvedlo, že je někdo uhodil nebo strčil. V jiných zemích je průměr 4,3 procenta. Průzkumem se zabývala rozsáhlé mezinárodního šetření PISA, které zapojilo všech 36 členských států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

O místa ředitelů škol není v Česku zájem. Ministerstvo chce změnit podmínky výběrových řízení

Číst článek

S agresivním přístupem se setkávají učitelé nejen ze strany dětí, ale i rodičů. Přesná čísla ale už statistiky neuvádějí. V kabinetech rodiče učitelům vyhrožují, nadávají a někdy je dokonce i uhodí. Podle odborníků, kteří učí, jak zklidnit diskusi, by měl právě pedagog udržet ve vypjaté situaci klid.

E15

Plzeňská huť stojí na pokraji úpadku. Tak zní titulek středečního deníku E15. Společnost Pilsen Steel podala sama na sebe návrh na insolvenci. Vyvrcholila tím problematická situace, kdy huť loni odstřihla od financování partnerská ruská banka. Dluhy firmy, která zaměstnává tisícovku lidí, se vyšplhaly na více než pět miliard korun. Odbory Pilsen Steel si neumí vzhledem k výši dluhů přestavit, že by se firma dokázala z této situace dostat. Už se ale začínají připravovat na různé varianty včetně toho, že zaměstnavatel budu propouštět zaměstnance a nebude mít peníze na zaplacení mezd.

Hospodářské noviny

Česká ministerstva chtějí zavést duální systém vzdělávání na učňovských oborech. Informují o tom Hospodářské noviny. Plán je součástí vládní koncepce, která má Česko dostat mezi světové velmoci v technologickém vývoji a inovacích. V novém systému budou školy spolupracovat na praktických hodinách přímo s firmami.

Půl roku e-receptů. Lékaři jich vydali 29 milionů, brzy je Češi využijí i v zahraničí

Číst článek

Žáci se tak naučí pracovat přímo v provozu, kam potom může nastoupit. Plán připravují odborníci ze Svazu průmyslu, Hospodářské komory, Asociace malých a středních podniků a živnostníků, představitelé krajů jako zřizovatelé škol a ministerstev školství a průmyslu.

Deník

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv míří žaloba kvůli eReceptu. Regionální Deník píše, že ústav podle žaloby porušuje dvanáct let starý patent. Bez dovolení prý okopíroval způsob, pomocí kterého vytváří a zpracovává čárové kódy z elektronických receptů. Elektronické recepty se tak možná budou muset pozastavit nebo celý systém předělat.

Žalobce a tvůrce patentu Luděk Čermák nežádá peníze, ale jde mu o princip, jak řekl Regionálnímu deníku. Lékový ústav totiž prý na porušování patentu léta upozorňoval, nabízel mu dokonce řešení smírnou cestou. Ještě před podáním žaloby také marně posílal úředníkům z ústavu předžalobní výzvu. Ústav si stojí za tím, že do práv, kterou plynou z patentu, nezasahuje.

Monika Vosáhlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme