Švýcarsko 0:2 Česko

Průzkum: lidé by přidali zdravotním sestrám a hasičům, státním úředníkům příliš nedopřáli

Když mají lidé určit profesi, která je platově podhodnocená, ukážou nejčastěji na zdravotní sestry. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas. Zdravotnický personál by zasloužil peněžité přilepšení skoro podle 90 procent Čechů. Naopak úředníkům nebo státním zástupcům není podle lidí nutné nějak výrazně přidávat.

Exkluzivně Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé by přidali zdravotním sestrám a hasičům.

Lidé by přidali zdravotním sestrám a hasičům. | Foto: Jan Bartoněk | Zdroj: Český rozhlas

Prezidentku České asociace sester Martinu Šochmanovou potěšilo, že lidé se o platy sestřiček zajímají. Jejich práce je podle ní nedoceněná.

„Pro nás je to skvělá zpráva, že si všichni uvědomují, jak důležité je toto povolání. A jak strašně podhodnocené finančně je. Mám obrovskou radost z toho, že je to veřejně známá věc, že by se sestrám mělo skutečně přidat," prozradila Radiožurnálu.

Jací státní zaměstnanci by měli dostat přidáno? | Foto: Median

Většina lidí by přidala peníze taky hasičům, pracovníkům v sociálních službách nebo učitelům. Naopak třeba mzdy státních zástupců jsou podle většiny Čechů dostatečně vysoké - peníze by jim přidalo jen asi 20 procent lidí.

„Plat státních zástupců je v tuto chvíli 90 procent platu soudců, a třebaže ve většině evropských zemí je plat soudce a státního zástupce shodný, nedomnívám se, že je v tuto chvíli na místě nerovnost odstraňovat. V zásadě se domnívám, že plat státních zástupců je adekvátní," myslí si prezident Unie státních státních zástupců Jan Lata.

Žádný papír, příští rok už jen eRecepty. Není to připravené, varují lékaři

Číst článek

 

V průzkumu ke zvyšování platů státních zaměstnanců odpovídalo přes tisíc lidí. Proč by přidali peníze právě sestřičkám, a ne třeba úředníkům nebo státním zástupcům, vysvětluje sociolog Daniel Prokop ze společnosti Median.

„Jsou tam asi dvě osy ohodnocení. Jeden je plat, který bohužel oprávněně předpokládáme, že je u zdravotních sester dost malý. Naopak u státních zástupců ho předpokládáme vyšší, ačkoliv oproti zahraničí může být také relativně malý. A druhá osa je prestiž povolání. Což se může projevovat třeba u těch státních úředníků, protože si je lidé spojí s politikou. Což je povolání, které má relativně nízkou prestiž," vysvětluje sociolog.

 

Václav Rokyta, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme