Rekordmani předvolebních kampaní. Na hraně povolené sumy balancuje hlavně ANO a ČSSD

Politické strany a hnutí si musí letos poprvé v kampani vystačit pouze s 90 miliony korun. Strop limituje především hnutí ANO, na hraně může být ale i ČSSD a ODS. V minulosti se přitom před volbami utrácely i několikanásobné částky. Kdo je v tomto ohledu rekordmanem a je zákonná cifra přiměřená? Server iROZHLAS.cz připravil srovnání výdajů na kampaně z předchozích let.

Analýza Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební plakáty ODS a ČSSD

Předvolební plakáty ODS a ČSSD | Foto: Kristýna Guryčová | Zdroj: Český rozhlas

Zatímco menší parlamentní strany s 90milionovým stropem problém nemají, ty velké to limituje. Nejvíce pak hnutí ANO, které se přes nově uzákoněný strop dostalo hned během svých prvních sněmovních voleb před čtyřmi lety. Za kampaň tehdy utratilo 119 milionů korun. S rezervou několika milionů by se v roce 2013 těsně vešla do nového limitu ČSSD, která na kampaně dříve vynakládala rekordní částky.

A kolik vlastně stojí volební kampaň?

Číst článek

Zákon však pro letošní volební kampaně stanovil jasný limit: 90 milionů korun. Pokud partaje strop přestřelí, čekají je sankce. "Ten limit vzešel z debaty na vládě. Opíralo se to o zkušenosti politických stran. Samozřejmě kampaň se dá udělat relativně levně, stejně tak se nepochybně dá udělat kampaň za 500 milionů," popsal v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz spoluautor nových regulí a senátor Jiří Dienstbier z ČSSD.

Pokud politici limit poruší, budou muset zaplatit pokutu od 10 000 korun až do výše jeden a půl násobku částky, o kterou byl strop výdajů přesažen.

Atakovat nejvyšší povolenou částku bude podle odhadů hnutí ANO, stejně jako sociální demokracie. Přiblížit se jí může i ODS.

Náklady na kampaň pro sněmovní volby v roce 2017 (odhady):

  1. ANO – 90 mil.
  2. ČSSD – 80 až 90 mil.
  3. ODS – 70 až 80 mil.
  4. KDU-ČSL a STAN – 50 mil.
  5. TOP 09 – 50 mil.
  6. KSČM – 30 mil.
  7. SPD – 18 mil.

Podle politologa Daniela Kunštáta z Cevro institutu představují zmíněné strany však spíše výjimku: „Ostatně právě na ANO a bezedné zdroje Andreje Babiše bylo přijetí příslušné legislativy podle všeho namířeno. Většina stran ale nemá tolik prostředků, aby se mohla tomuto limitu alespoň přiblížit, či jej dokonce překročit."

Babiš o volebních výdajích: Žádný článek, žádná kobliha. Je to kampaň na 2035 a dokažte mi, že ne

Číst článek

Daný strop nákladů na kampaň je tak podle něho adekvátní. „Zhruba odpovídá jakémusi pomyslnému průměru výdajů na kampaně v posledních letech u relevantních politických stran," popsal dále Kunštát.

To potvrzuje i přehled nákladů před sněmovními volbami v roce 2013, který server iROZHLAS.cz sestavil na základě informací z výročních zpráv a veřejně dostupných zdrojů. Více než půlka parlamentních stran tehdy nevyčerpala ani polovinu z dnes povoleného limitu.


ODS KDU-ČSL ANO STAN ČSSD Úsvit SPD TOP 09 KSČM
PS 2010 150** 28*** X X 184 X X 53,5 10
PS 2013 38 39,6 119 18,5 86,5 11,8 X 68
13
PS 2017* 70 až 80 30 90 20 80 až 90 X
18 50 30
* odhady
** všechny částky jsou v mil. korun
*** v částce jsou započítány i náklady za senatní a komunalní volby

Jedná se však o oficiálně přiznané částky, skutečné výdaje mohly být mnohem vyšší. Jak se hned na začátku volební kampaně ukazuje, politici do kampaní v minulosti zdaleka nezapočítávali všechno, co by se nyní podle novely volebního zákona započítávat mělo. Ať už jde o práci dobrovolníků, odměny pro mediální poradce nebo podpůrné kampaně sympatizantů.

Rekordní kampaně

Zajímavě vychází povolený finanční limit při srovnání s dosud rekordní volební kampaní v roce 2010. Tehdy dvě největší strany - ODS a ČSSD - nalily souboje o voliče dnes už těžko představitelné částky.

A to se stále spokuluje hlavně o ceně kampaně sociálních demokratů, kterou tehdy vedl coby volební manažer, dnes šéf evropského zastoupení čínské skupiny CEFC, Jaroslav Tvrdík. Ačkoli podle výroční zprávy stála 184 milionů korun, podle odhadů mediálních agentur šlo reálně spíše o dvojnásobnou až trojnásobnou cifru. Strana se ale hájila množstevními slevami.

Volební výsledek nakonec přitom vynaloženým penězům neodpovídal. „Zatímco v roce 2006 se obě strany (ODS a ČSSD – pozn. red.) dočkaly nejvyšších volebních zisků v polistopadové éře, v roce 2010 naopak zaznamenaly do té doby nejhorší výsledek. Ačkoliv tehdy za kampaň utratily minimálně stejně či dokonce ještě více než čtyři roky před tím," uvedl Kunštát.

Limity výdajů na kampaň

Poslanecká sněmovna: 90 mil. Senát: 2 mil. (pro volební obvod) Evropský parlament: 50 mil. Zastupitelstva krajů: 7 mil. (pro kraj) Volba prezidenta: 40 mil. (+ 10 mil. na druhé kolo)

Opačným příkladem je podle politologa KSČM: „Dlouhodobě dokáže pořídit 'za málo peněz hodně muziky'. Jinak řečeno, poměr mezi výdaji na kampaň a počtem získaných hlasů je ze všech zavedených stran právě u KSČM tradičně nejpříznivější," dodal. Komunisté za volby do sněmovny v minulých letech utratili okolo 10 milionů korun, letos počítají s trojnásobnou částkou.

Vedle výdajů na volby do sněmovny se od nového roku omezily i náklady na volby do Senátu, zastupitelstev krajů, Evropského parlamentu i na volbu prezidenta. Bez finanční regulace naopak zůstávají zatím komunální volby včetně voleb do pražského zastupitelstva.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme